Tajfuny ve východní Asii zabily stovky lidí, sesuvy půdy pohřbily i celou vesnici

Východní Asii pustošily tajfuny. V Číně, kde kvůli tajfunu Morakot úřady evakuovaly téměř 140 0000 lidí, se následkem sesuvů půdy zřítilo několik vícepatrových obytných budov. V jejich troskách je zasypán zatím neupřesněný počet obyvatel. Stovky lidí jsou pohřešovány i na Tchajwanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun Morakot, který Tchajwan zasáhl z pátku na sobotu, na ostrově zabil nejméně 38 lidí, dalších až 400 se ale pohřešuje. Nánosy bahna totiž zavalily horskou obci Šiao Lin v době, kdy většina jejích obyvatel ještě spala.

Na 4000 obyvatel Tchajwanu je nadále uvězněných v zaplavených vesnicích a čekají na záchranu. Jak uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Rádio Česko reportér České televize Miroslav Etzler, situaci na Tchaj-wanu značně ztížila obrovská sucha, která zde panovala v posledních měsících, protože země byla ztvrdlá, srážky se nemohly vsáknout, a následkem toho vznikly obrovské záplavy.

Vláda v Tajpeji už na záchranné práce a odškodnění pozůstalých vyčlenila 600 milionů dolarů. Podobný osud potkal i obyvatele čínské obce Pcheng-si v provincii Če-ťiang, kde se zřítilo sedm čtyřpatrových domů.

Na pevninské Číně tajfun nejprve zasáhl okres Sia-pchu v provincii Fu-ťien, přinesl prudké srážky a vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Podle agentury Nová Čína se ve Wen-čou v provincii Če-ťiang zřítilo pět domů.

Další tajfun, tentokrát nazvaný Etau, zasáhl i Japonsko, kde na hlavním ostrově Honšu zemřelo devět lidí a dalších devět se pohřešuje. Metropoli Tokio má silný déšť zasáhnout v úterý.

Tajfuny zasahují východní Asii v tuto dobu každým rokem, ale podle Miroslava Etzlera jsou stále silnější a přibývá jich. "Například na Tchaj-wanu dosahoval vítr v nárazech místy rychlosti až 180 kilometrů v hodině. Někteří lidé to přisuzují změnám klimatu. Čína už nyní vyčíslila škody na v přepočtu na minimálně 20 miliard korun," uvedl Etzler.

Přečtěte si také:
Tajfun Morakot oslabuje, Čína počítá škody
Tajfun Morakot udeřil na Čínu, evakuován byl milion lidí
K Tchajwanu a Číně se blíží tajfun Morakot

Robert Mikoláš, Tomáš Etzler, Lukáš Vincourek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme