Tajfuny ve východní Asii zabily stovky lidí, sesuvy půdy pohřbily i celou vesnici

Východní Asii pustošily tajfuny. V Číně, kde kvůli tajfunu Morakot úřady evakuovaly téměř 140 0000 lidí, se následkem sesuvů půdy zřítilo několik vícepatrových obytných budov. V jejich troskách je zasypán zatím neupřesněný počet obyvatel. Stovky lidí jsou pohřešovány i na Tchajwanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun Morakot, který Tchajwan zasáhl z pátku na sobotu, na ostrově zabil nejméně 38 lidí, dalších až 400 se ale pohřešuje. Nánosy bahna totiž zavalily horskou obci Šiao Lin v době, kdy většina jejích obyvatel ještě spala.

Na 4000 obyvatel Tchajwanu je nadále uvězněných v zaplavených vesnicích a čekají na záchranu. Jak uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Rádio Česko reportér České televize Miroslav Etzler, situaci na Tchaj-wanu značně ztížila obrovská sucha, která zde panovala v posledních měsících, protože země byla ztvrdlá, srážky se nemohly vsáknout, a následkem toho vznikly obrovské záplavy.

Vláda v Tajpeji už na záchranné práce a odškodnění pozůstalých vyčlenila 600 milionů dolarů. Podobný osud potkal i obyvatele čínské obce Pcheng-si v provincii Če-ťiang, kde se zřítilo sedm čtyřpatrových domů.

Na pevninské Číně tajfun nejprve zasáhl okres Sia-pchu v provincii Fu-ťien, přinesl prudké srážky a vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Podle agentury Nová Čína se ve Wen-čou v provincii Če-ťiang zřítilo pět domů.

Další tajfun, tentokrát nazvaný Etau, zasáhl i Japonsko, kde na hlavním ostrově Honšu zemřelo devět lidí a dalších devět se pohřešuje. Metropoli Tokio má silný déšť zasáhnout v úterý.

Tajfuny zasahují východní Asii v tuto dobu každým rokem, ale podle Miroslava Etzlera jsou stále silnější a přibývá jich. "Například na Tchaj-wanu dosahoval vítr v nárazech místy rychlosti až 180 kilometrů v hodině. Někteří lidé to přisuzují změnám klimatu. Čína už nyní vyčíslila škody na v přepočtu na minimálně 20 miliard korun," uvedl Etzler.

Přečtěte si také:
Tajfun Morakot oslabuje, Čína počítá škody
Tajfun Morakot udeřil na Čínu, evakuován byl milion lidí
K Tchajwanu a Číně se blíží tajfun Morakot

Robert Mikoláš, Tomáš Etzler, Lukáš Vincourek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme