Tajná dohoda s Moskvou? V Libyi byli ještě před měsícem ruští žoldáci

V Libyi až do února působilo několik desítek ruských žoldáků podřízených velení libyjského generála Chalífy Haftara, píše blízkovýchodní server Middle East Monitor. Přiznal to majitel soukromé ruské firmy RSB Oleg Krinicyn s tím, že tam „kontraktory“, jak je nazval, vyslal už loni. Letos v únoru je stáhl, protože prý „jejich mise skončila“. Podle serveru je to zatím nejjasnější signál, že Moskva je připravena oficiálně pomáhat Haftarovi i za cenu znepokojení Západu ze zapojení Ruska v Libyi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válka v Libyi (ilustrační snímek).

Válka v Libyi (ilustrační snímek). | Foto: Fotobanka Profimedia

Haftar nepodporuje mezinárodně uznávanou vládu národní jednoty a bojuje za parlament zvolený v řádných volbách před několika lety, který vládl, dokud islamisté neobsadili metropoli Tripolis. Teď sídlí v Tobrúku. Kreml Haftara považuje za výraznou a vlivnou osobnost, která by mohla ukončit anarchii v zemi. A přítomnost takzvaných vojenských „kontraktorů“ by podle serveru nebyla možná bez souhlasu Moskvy.

Krinicyn tvrdí, že měli zlikvidovat miny v průmyslovém komplexu u Benghází, který Haftarovi vojáci dobyli na povstalcích. Neupřesnil ale, kdo jeho firmu k tomuto úkolu najal ani zda nasazení žoldáků schválila libyjská vláda národní jednoty. Zato přiznal, že „konzultuje postup“ s ruským ministerstvem zahraničí.

Vymazat ponížení. Sýrií povzbuzený Putin rozehrál další partii v rozvrácené Libyi

Číst článek

Krinicyn tvrdí, že jeho muži se nezúčastnili bojů, ale dostali v Libyi zbraně. Server připomíná, že embargo OSN zakazuje dovoz zbraní do země, dokud ji celou neovládne mezinárodně uznávaný kabinet. Východolibyjští vojenští a vládní představitelé uvedli, že o žádných „kontraktorech“ v zemi nevědí. Haftar to odmítl komentovat. Hledá zahraniční pomoc, aby si upevnil moc nad částmi Libye.

Rusko vyjádřilo ochotu a generál v listopadu navštívil Moskvu. V prosinci byl pak pozván na ruskou letadlovou loď, která kotvila u libyjského pobřeží, a prostřednictvím telemostu mluvil s ruským ministrem obrany. A v posledních týdnech Rusko přijalo stovku raněných Haftarových vojáků na léčení, píše server Middle East Monitor. Haftar v úterý osvobodil dva ropné terminály, které loni dobyl na povstalcích, ale nedávno je obsadili vzbouřenci z Benghází, doplňuje agentura Reuters.

Ovládnout celou zemi

Média spekulují, že Haftar uzavřel s Ruskem tajnou dohodu, podle které mu Moskva bude dodávat zbraně, aby mohl ovládnout celou zemi a pak Rusku dovolil, aby si v Libyi zřídilo vojenskou základnu, dodává severoafrický server North Africa Post.

Haftar také navzdory zbrojnímu embargu dostává zbraně přes hranice s Egyptem i po moři od Egypta a Spojených arabských emirátů. Nedávno jeho Libyjská národní armáda oznámila, že „osvobodí Tripolis od islamistů“. Podle serveru by to znamenalo návrat k občanské válce a pád mezinárodně uznávané vlády národní jednoty.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme