Tajné služby budou smět sledovat soukromé emaily. Švýcaři to podle odhadů odsouhlasili v referendu

Švýcaři podle odhadů výsledků referenda podpořili zpřísnění pravomocí tajných služeb. Zpravodajci tak budou smět se souhlasem soudu odposlouchávat telefony nebo sledovat počítače podezřelých osob. S novým zákonem podle průzkumu souhlasily asi dvě třetiny hlasujících. Vláda věří, že opatření pomůžou v boji proti terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PC (islustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Švýcarští poslanci zákon schválili už loni. Proti rozhodnutí se ale postavily nevládní organizace a převážně levicové strany. Zastánci tvrdí, že legislativa tajným službám umožňuje využívat rozšířené pravomoci jen ve výjimečných případech. Podle vlády jim navíc k tomu musí dát souhlas justice i několik členů exekutivy.

Kritici ale trvají na tom, že úřady budou moct v podstatě o komkoli dlouhodobě sbírat citlivá data. A k těm pak prý budou mít přístup i zahraniční rozvědky.

Kromě posílení tajných služeb Švýcaři rozhodovali taky o zvýšení důchodů a omezení plýtvání přírodními zdroji. Oba návrhy podle povolebních průzkumů odmítli.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme