Tajné služby mají další vodítko v pátrání po Čechovi uneseném v Libyi

Zpravodajské služby mají možná novou stopu v případu Pavla Hrůzy uneseného před dvěma lety v Libyi. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Začátkem letošního léta se českým úřadům údajně ozval člověk s nabídkou zprostředkování kontaktu s únosci.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřešovaný Čech na fotce z databáze Interpolu

Pohřešovaný Čech na fotce z databáze Interpolu | Zdroj: Interpol

Podle listu to po delší době může být nová stopa v celém případu. Zprávu o tom, že je unesený Pavel Hrůza stále naživu, měla před tři čtvrtě rokem dostat společnost VAOS, u níž muž v Libyi pracoval. Od té doby ale další informace nepřicházely.

Český manažer cateringu rakouské firmy přitom zmizel v březnu 2015 poté, co ropná pole v libyjském al-Ghání přepadli neznámí ozbrojenci, patrně z libyjské odnože takzvaného islámského státu.

Unesený Čech měl ropném poli v Libyi na starosti stravování zaměstnanců

Číst článek

Podle informací listu dostalo nabídku na zprostředkování kontaktu s únosci Vojenské zpravodajství. Krátce poté se o tom z vlastních zdrojů dozvěděla taky kontrarozvědka BIS.

"Informace tohoto charakteru nemůže zpravodajská služba potvrzovat ani vyvracet. Veřejné komentování jakýchkoliv živých kauz by ohrozilo či zcela zmařilo práci zpravodajců," řekl listu mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Podobná odpověd pak přišla i z Vojenského zpravodajství. O možném kontaktu s únosci zpravodajci informovali i ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD.

Zeman potvrdil zaplacení výkupného za unesené Češky. Někteří politici to kritizují

Číst článek

Od té doby se ale nestalo nic zásadního. Podle deníku totiž kontakt nedokázal věrohodně doložit, že informace o uneseném Čechovi skutečně má, protože nebyl předložen relevantní důkaz. Zpravodajci navíc dodávají, že podobné nabídky dostávají poměrně často a většinou jde o falešnou stopu.

Ovšem i kdyby se únosci skutečně ozvali a předložili důkaz o tom, že je Pavel Hrůza skutečně naživu, není jisté, že by české zpravodajské služby o jeho vydání vůbec vyjádnávaly.

V poslední době byly totiž podrobeny kritice za vyplacení výkupného ve výši 150 milionů korun za Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou a následnou výměnu Alího Fajáda za pětici Čechů unesených v Libanonu. Mohl by to být precedens, že Češi s teroristy vyjednávají, a tak by se v budoucnu mohli na unášení českých občanů více zaměřit.

Václav Rokyta, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme