‚Tajné služby nemají diktovat kampaň.‘ Bystroň míní, že po kauze s proruskými úplatky má podporu AfD

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) a dvojka stranické kandidátky pro volby do Evropského parlamentu Petr Bystroň řekl, že cítí po pondělním jednání předsednictva strany jasnou podporu. Na zasedání vedení strany odmítl podezření, že dostával úplatky od proruské sítě. Předsednictvo AfD zaslalo médiím prohlášení, ve kterém požaduje, aby byl poslanec považován za nevinného.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a dvojka na stranické kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu Petr Bystroň

„V současné chvíli musí předsednictvo vycházet z neviny pana Bystroně.“ | Foto: IMAGO/dts Nachrichtenagentur | Zdroj: Reuters

Zmíněná podezření podle informací českého Deníku N a německého magazínu Der Spiegel vyslovila česká Bezpečnostní informační služba (BIS). V této souvislosti obě média zmínila nyní již zablokovaný proruský portál Voice of Europe, kterému Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory.

‚Nesmíme být naivní.‘ Německá ministryně zahraničí spojila Bystroňovu kauzu s ruskou hybridní válkou

Číst článek

„Ano, výsledek je jasná podpora,“ řekl Bystroň po zasedání předsednictva strany, které v pondělí jednalo přes telefon. „Nic jiného jsem nečekal,“ uvedl.

Vedení strany v prohlášení sdělilo, že Bystroň všechna podezření odmítl a že svá tvrzení předloží písemně. „V současné chvíli musí předsednictvo vycházet z neviny pana Bystroně,“ uvedla AfD.

Stranické špičky dále poznamenaly, že mají zájem o plné vysvětlení kauzy. „Žádáme proto ty, kteří tvrdí, že mají indicie a důkazy, aby je poskytli pro vyšetřování,“ dodalo vedení.

AfD podle Bystroně nepřipustí, aby do volební kampaně strany zasahovaly cizí tajné služby.

„Nedovolíme, aby zahraniční tajné služby diktovaly naši volební kampaň skrze manipulativní obvinění. Nyní musí Fialova vláda vysvětlit, zda zveřejnění vzniklo tlakem ze zahraničí a jakou roli zde sehrály NATO a německá vláda,“ uvedl Bystroň k okolnostem zveřejnění své kauzy možného uplácení.

AfD se obává důkazů na Bystroně. Velkou část voličů však kauza nezajímá, tvrdí berlínský redaktor

Číst článek

Spolkový poslanec českého původu poznamenal, že je třeba se věnovat i důvěryhodnosti české kontrarozvědky BIS a možnému ovlivňování Čechů Německem.

Bystroň již před týdnem v dopise ujistil vedení AfD, že žádné peníze od spolupracovníků Voice of Europe ani od Rusů nebral. Ve straně přesto podle deníku Bild panovala s jeho vysvětlením nespokojenost, list v této souvislosti zmínil především spolupředsedkyni Alici Weidelovou.

Spolupředseda Tino Chrupalla, který AfD vede společně s Weidelovou, ale televizi ARD řekl, že zatím nevidí důvod, proč se od Bystroně distancovat.

Před pondělním jednáním některá německá média uváděla, že poslanec čelí rostoucímu tlaku z řad spolustraníků. „Atmosféra byla velice věcná,“ uvedl Bystroň o průběhu zasedání předsednictva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme