Tajní agenti Scotland Yardu špehovali organizace kritizující jejich práci

Diskreditační kampaň proti nepohodlným aktivistům dlouhá léta údajně vedl britský Scotland Yard. Do různých organizací bojujících například proti policejní korupci nasadil své tajné agenty. Zjištění deníku Guardian už stačilo vyvolat dost bouřlivou odezvu u veřejnosti i politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova New Scotland Yardu v Londýně | Zdroj: ČTK

Kromě organizací, které sháněly důkazy o korupci v řadách metropolitní policie, byli terčem špehování také aktivisté, kteří upozorňovali na podezřelá úmrtí na policejních služebnách.

Nejvýbušnější je ale odhalení, že metropolitní policie sháněla očerňující informace o rodině Stephene Lawrence, teenagera tmavé pleti, kterého v roce 1993 ubodal v Londýně k smrti gang bělošských mladíků. Zdánlivě jasný případ se nepochopitelně vlekl skoro 20 let, než byli pachatelé odsouzeni.

Tajní agenti pocházeli ze speciální jednotky SDS a infiltrovali všechny organizace pod změněnou identitou. Svým nadřízeným dodávali informace dlouhá léta. Kontroverzní není jen to, co dělali, ale také to, jakým způsobem – třeba policista Mark Jenner, ženatý muž a otec dětí, udržoval pětiletý vztah s aktivistkou, kterou současně špehoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu Scotland Yardu informoval zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek

Na televizním kanálu Channel 4 včera vystoupila žena, která má dítě s policistou vydávajícím se za ekologického aktivistu. Žena do televizních kamer prohlásila, že se cítí „znásilněna britským státem“.

Aféra se zatím pohybuje jen v rovině mediálních zjištění, dá se ale očekávat oficiální vyšetřování. Ministryně vnitra Therese Mayová řekla, že si na policejní praktiky ve zmíněném případu Stephena Lawrence posvítí dvě už existující vyšetřování.

Pravděpodobnější ale je, že vznikne nová vyšetřovací komise, tím spíš, že to naznačil britský premiér David Cameron, který zmíněnou diskreditační kampaň policie označil za hanebnost. Šéf metropolitní policie Bernard Hogan-Howe by vyšetřování podle vlastních slov podpořil.

Není vyloučeno ani to, že vznikne něco jako politicko-mediální Levesonova komise, tedy panel, který přezkoumá v širší perspektivě celou etiku práce ostrovní policie.

Jiří Hošek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme