Také Britové často naletí internetovým podvodníkům

Britové každým rokem přijdou o jednu miliardu liber v podvodných transakcích přes internet a telefon. Tato znepokojující statistika se objevila v právě zveřejněné zprávě britského Úřadu pro poctivý obchod, anglicku zkratkou OFT.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: europa.eu.int

Pouhý zlomek miliardové částky, kterou Britové vloni prodělali na podvodných transakcích chytráků používajících internetové stránky a telefon, se dostane před soud. Podle údajů účetnické firmy KPMG se vloni před soudem objevily případy defraudace, jejichž celková hodnota činila 180 milionů liber.

Ale zpět k podvodům přes internet a telefon. Jejich zosnovatelům se anglicky říká scammers, od slova scam, což je bouda, švindl, případně habaďůra. Je to slovo, které znají prakticky všichni uživatelé elektronické korespondence. Četné sítě podvodníků používajících internet či telefon jsou sítě zahraniční a jejich metody jsou vskutku nevybíravé.

Na příklad se vám v elektronické poště objeví vzkaz s blahopřáním, že jste vyhráli v kanadské loterii. Zároveň jste vyzýváni, abyste zaplatili kanadskou daň nebo manipulační poplatek. Ty peníze pošlete a pak už o těch podvodnících neuslyšíte. Přitom kanadská loterie skutečně existuje. Ovšem ti, kdo od vás požadují peníze na daně či jiný účel, jsou obyčejní podvodníci.

Jiný způsob je žádost jakéhosi jednotlivce o převedení velkých částek, obvykle v amerických dolarech, na váš účet u britské banky. Nejčastěji jsou to žádosti z Nigérie, ale mohou být i odjinud. Vy dotyčné osobě sdělíte číslo a adresu svého účtu a zanedlouho zjistíte, že na tom účtu nemáte ani penci. A tak dále.

V posledních dnech před internetovými podvodníky varovala autorka románů o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová. Nedávno se totiž na internetových stránkách objevil nový uživatel, Billie Burns, registrovaný v americkém městě Seattle. Ten nabízel elektronické vydání nového, v pořadí šestého dílu románu Rowlingové, který má vyjít v knižní formě teprve 16. července pod titulem Harry Potter and Half-Blooded Prince, v českém pracovním překladu Harry Potter a princ dvojí krve.

Londýnský nakladatel Rowlingové nabádá všechny internetové účastníky, aby na tyto nabídky nereagovali, protože by přišli o své peníze. Žádné elektronické vydání tohoto šestého dílu totiž neexistuje.

Co k tomu dodat? Dávejte si prosím vás pozor. A podvodníky ihned nahlašujte.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme