Také Nejvyšší soud USA odmítl žádost rodičů Terri Schiavové

Americký nejvyšší soud se nebude zabývat žádostí rodičů Terri Schiavové, aby byla jejich dcera znovu napojena na umělou výživu. Soud podle agentury Reuters své rozhodnutí nijak nezdůvodnil ani nekomentoval. Terri Schiavová byla na přání svého manžela minulý pátek odpojena, což pro ni znamená pomalou smrt během několika dnů. Pacientka je po těžkém poškození mozku už 15 let v pouhém vegetativním stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terri Schiavová | Zdroj: ČTK

Odvolání rodičů před tím zamítl odvolací soud v Atlantě. Do případu se zapojil i prezident George Bush, upozornil, že respektuje rozhodnutí soudní moci, ale pokusí se najít východisko přes moc výkonnou.

Bez výživy a tekutin je čtyřicetiletá žena od pátku, kdy o tom po několikaletých soudních přích rozhodl státní soudce na Floridě. Podle soudních lékařů totiž po katastrofálním poškození mozku způsobeném v roce 1990 rozsáhlým srdečním záchvatem jsou vyhlídky na vyléčení minimální.

Případ Schiavové přerostl z právního sporu v politickou záležitost zejména pod tlakem křesťanských konzervativců, kteří jí považují jako klíčovou pro kulturu života. Podle řady komentátorů jednal z politických pohnutek především republikány ovládaný Kongres, který tak podle těchto názorů porušil ústavou zaručené a v Americe všeobecně respektované oddělení moci zákonodárné od moci soudní.

Kauza vzbuzuje obrovskou pozornost politických i etických autorit nejenom v USA. Například Vatikán jako nejvyšší katolická instituce považuje případ za eutanázii, která je nepřípustná. Tím v podstatě zastává názor jako američtí republikáni. Podle jejich vůdce ve Sněmovně reprezentantů Toma Delaye je Terri pouze postižená, stejně jako miliony dalších lidí.

S tím ale nesouhlasí mnoho odborníků, například zakladatele Hastingsova Centra Daniel Callahan. "Nemyslím si, že by někdo věděl o možném léčebném postupu pro takový stav. Kdyby taková terapie byla k dispozici, lékaři by ji použili nejenom v jejím případě ale i u jiných pacientů," řekl v televizi CNN.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme