Také nizozemská KLM hlásí problémy

Krize v letecké dopravě po teroristických útocích na Spojené státy se prohlubuje. Jen půl dne poté, co švýcarská vláda dala záchranný balík peněz Swissairu, který se ocitl ve finanční krizi, oznámila potíže také nizozemská společnost KLM. Firma chce propustit dva a půl tisíce lidí a zavádět úsporná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident společnosti KLM oznámil, že aerolinky, které mají 27 tisíc zaměstnanců, si budou muset utáhnout opasek. Vedle propuštění dvou a půl tisíce lidí čeká nizozemskou společnost snižování nákladů. Dvanáct tisíc lidí by mělo začít pracovat na zkrácený úvazek. Představenstvo firmy navíc požádalo odbory, aby souhlasily s výrazným snížením platů. "Nechceme se vymlouvat na americké atentáty ani na zpomalení světové ekonomiky. Hlavním problémem je strach lidí z létání, proto se drasticky snižuje prodej letenek", řekl prezident KLM. Dodal, že letecký průmysl ve světě přišel o miliardy dolarů a bude muset propustit asi 100 tisíc lidí.

Letadla Swissairu se znovu vracejí do vzduchu. Po dvoudenním zastavení všech letů vzlétlo z curyšského letiště první letadlo tohoto švýcarského dopravce. Lety společnosti musely být pozastaveny kvůli nedostatku peněz na provoz. Před hrozícím krachem ji zachránila švýcarská vláda poskytnutím úvěru ve výši 278 miliónů dolarů. Swissair ale neobnovil lety v plném rozsahu. Na dnešek má naplánovano jen 50 letů, což je přibližně desetina normálního stavu.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme