Také polští politici čelí aféře s loterijním zákonem

Polskou politickou scénu rozvířila aféra podobná té, jakou v posledních dnech zažilo i Česko. Jde o pokus změnit loterijní zákon ve prospěch podnikatelů napojených na politické špičky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský Sejm | Foto: Piotr VaGla Waglowski

Zatímco čeští novináři zkoušeli pomocí provokace zjistit, jestli jsou politici ochotni za úplatu změnit nějaký zákon, v Polsku vyšlo najevo, že to už je realita.

Jak dnes upozornil deník Rzeczpospolita, dva podnikatelé, které živí hazardní byznys, lobbovali přes nejvyšší politické špičky za změnu zákona o hazardních hrách a loteriích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská vláda čelí aféře s loterijním zákonem

Konkrétně byli v úzkém kontaktu s polským ministrem sportu Miroslawem Drzewieckim a šéfem poslaneckého klubu vládní strany Občanská platforma Zbigniewem Chlebowskim.

Chlebowski v Sejmu také řídí komisi veřejných financí a změnu zákona měl v péči. Ministr sportu Drzewiecki má zase na starosti přípravu mistrovství Evropy ve fotbale, které s aférou velmi úzce souvisí.

Politici chtěli zabránit odvodům na Euro 2012

Podle plánovaného zákona o hazardu a loteriích by provozovatelé hracích automatů a sázkových kanceláří museli odvádět jakousi dodatečnou daň právě na přípravu fotbalového šampionátu v roce 2012. Celkem tak mělo do státního rozpočtu přitéct téměř 500 milionů zlotých (asi tři miliardy korun).

Jak vyplývá z odposlechů, podnikatelé tlačili na zmíněné politiky, aby taková novela zákona neprošla. Například poslanec Chlebowski měl říct, že jeho zásluhou se novela v Sejmu blokuje víc než rok. Ministr sportu pak oznámil resortu financí, že další peníze z hazardu pro Euro 2012 už nebudou potřeba.

Ministerstvo financí skutečně pod tímto tlakem dodatečnou daň z novely zákona vyškrtlo. Návrh ale do Sejmu ještě nedorazil a stále se o něm diskutuje.

Aféru odhalil polský protikorupční úřad při akci s názvem Black Jack. Detektivové narazili na podnikatele, kteří lobbovali u politiků za firmy působící v hazardním byznysu. Byl na ně nasazen odposlech, a podařilo se tak zjistit, jací vysoce postavení činitelé v kauze figurují. Vyšetřování ale uškodil únik informací, po němž byznysmeni a politici okamžitě přerušili kontakt.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme