Také Slováci si připomenou 17. listopad 1989. Mnozí značně diskutabilně

Oslavy 17.listopadu na Slovensku si přivlastňují bývalí komunisté. Mezi ně patří i předseda parlamentu, který organizuje tzv. oficiální oslavy. Pouze tento galavečer bude v přímém přenosu vysílat veřejnoprávní Slovenská televize. Bývalí vůdci revoluce a představitelé tehdejší opozice organizují mítinky a koncerty na jiných místech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská republika

Slovenská republika | Foto: Emanuel Macoun

Sociolog Fedor Gál ohlásil premiéru filmu Dobré ráno Slovensko, který mapuje všechny souvislosti revoluce na Slovensku. Dokument uvidí diváci na Koncertu pro všímavé, kde zahrají české i slovenské undergroundové kapely.

Další skupina lidí, kteří stáli v čele revoluce, pořádá koncert v historickém Národním divadle. Před divadlem odhalí obrovské srdce z ostnatého drátu, které symbolizuje Železnou oponu. Takzvané oficiální oslavy, které pořádá šéf parlamentu, bývalí revoluční vůdci ignorují stejně jako opoziční politické strany.

Fico oslavy nechystá

Slovenský premiér Robert Fico si 17.listopadu ani nevšiml. To je jeho nejčastěji citovaný výrok, kterým shrnuje postoje k listopadovým událostem před 20 lety. Podle politologů tím premiér vychází vstříc svým voličům, kteří na život před rokem 1989 pohlížejí s nostalgií a vzpomínají na sociální jistoty. Agentura Focus zjistila, že pouze 45 procent Slováků si myslí, že politický režim před rokem 1989 potřeboval zásadní změny. V České republice je to o 20 procent více. Premiér Robert Fico ocenil život před revolucí v televizi JOJ.

Připomínku 17. listopadu začal Robert Fico návštěvou Moskvy, pokračuje do Londýna a na Slovensko se vrací večer. Žádnou recepci k výročí listopadu nepořádá.

Ľubomír Smatana, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme