Také Srbové zavraždění za války v Bosně mají svůj památník

Třem tisícům Srbů povražděných během války v Bosně byl dnes odhalen památník v obci Bratunac. V jejím okolí je v roce 1993 zabili bosenští muslimové. Smuteční akt se konal jen den poté, co si bosenští muslimové připomněli 10. výročí masakru ve Srebrenici, kde naopak srbské jednotky zabily na 8 tisíc mužů a chlapců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena u hrobu v Bratunaci

Žena u hrobu v Bratunaci | Foto: AFP

Odhalení památníku se účastnil i Tomislav Nikolič, místopředseda srbské radikální strany, jejíž šéf Vojislav Šešelj čelí v Haagu obžalobě z válečných zločinů. Nikolič však nejprve zamířil do Srebrenice, kde se poklonil muslimským obětem. Odtud pak odjel do Bratunce, obce, kde bylo před 12 lety zabito na tři tisíce Srbů včetně žen a dětí. Právě to srbští politici nyní připomínají s tím, že pohled na válku v Bosně a Hercegovině je stále jednostranný.

Za masakr Srbů ve vsi Bratunac je zodpovědný Naser Orič, který býval i strážcem Slobodana Miloševiče. Velká Británie v souvislosti se zabíjením civilistů v Bosně už žádala, aby se památník stal symbolem usmíření mezi muslimy, Chorvaty a Srby.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme