‚Taková pestrost je výzvou.‘ Papež František vyzval k ukončení kmenových konfliktů v Papui-Nové Guineji
Papež František v sobotu na Papui-Nové Guineji vyzval k ukončení kmenových konfliktů, které zemi po desetiletí sužují. Podle agentury AP také vybídl ke spravedlivému využívání přírodních zdrojů v ostrovní zemi v jižním Pacifiku.
Pro papeže, který do asijské země přicestoval z indonéské Jakarty už v pátek, v sobotu předvedli tradiční kmenové tance lidé z celé země, součásti britského Společenství.
Papež zahajuje cestu po Asii. Poslední měsíce trpí nemocemi a má s sebou tým zdravotníků
Číst článek
Hlava římskokatolické církve měla rovněž setkání se zhruba tisícovkou mladých, studentů a dětí ulice v dívčí škole v hlavním městě Port Moresby. Podle AP ho v sobotu čekala směsice politických a církevních aktivit. Setkal se například s generálním guvernérem Bobem Dadaem.
Při proslovu k vládním činitelům a diplomatům František podle AP žasl nad rozmanitostí obyvatel země, v níž se hovoří zhruba 800 jazyky. Poznamenal, že tato pestrost musí být „výzvou pro ducha svatého, který vytváří harmonii v různosti“.
Papež však také upozornil, že taková diverzita je už dlouhou dobu zdrojem konfliktů. Podle AP tak poukázal na kmenové násilí a další spory, které se v posledních letech staly smrtonosnějšími.
Na Papui-Nové Guineji se střetly dva kmeny, nejméně 26 lidí zemřelo. Vláda se obává pomsty
Číst článek
Papež apeloval, aby převládl smysl pro občanskou odpovědnost a spolupráci, z nichž podle něj budou mít prospěch všichni. „Zvláště doufám v to, že kmenové násilí ustane, protože způsobuje mnoho obětí, brání lidem žít v míru a překáží rozvoji,“ prohlásil papež.
S guvernérem Dadaem hovořil František mimo jiné také o násilí na ženách, s nímž se podle OSN v zemi od intimního partnera setkalo 60 procent žen.
Sedmaosmdesátiletý papež František je na 11denní cestě po jihovýchodní Asii a Oceánii, což je zatím nejdelší a nejnáročnější cesta za dobu jeho pontifikátu.