Takovou katastrofu jsem neviděl, řekl Pan Ki-mun v Pákistánu

Za srdcervoucí označil generální tajemník OSN návštěvu oblastí postižených ničivými povodněmi v Pákistánu. Pan Ki-mun při té příležitosti znovu vyzval, aby členské země Spojených národů neotálely s pomocí pro Pákistán.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Pákistánu

záplavy v Pákistánu | Zdroj: ČTK

Dopad záplav na jeho ekonomiku, beztak závislou na zahraniční pomoci, může být drtivý, varuje taky Mezinárodní měnový fond. Podle pákistánské vlády pohroma zatím zasáhla do života až dvaceti milionů lidí.

KONTA PRO POMOC PÁKISTÁNU:
Adra ČR

4028 4028/0300, variabilní symbol 300
Charita ČR

Povodňové konto 3933682/0800, variabilní symbol 132
Člověk v tísni

SOS Pákistán na čísle konta 50985098/0300
Český červený kříž

222826/5500, variabilní symbol 333
Přispět lze také prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS PAKISTAN na číslo 87777

„V minulosti jsem byl svědkem mnoha přírodních katastrof po celém světě. Katastrofu takových rozměrů jsem ale dosud neviděl. Je tady tolik lidí na tolika místech, kterým se nedostává základních potřeb,“ řekl Pan Ki-mun po návštěvě postižených území a dodal, že lidé tam zoufale potřebují hlavně přikrývky a léky, ale i jídlo a pitnou vodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Pákistánu je koordinátor organizace Člověk v tísni Tomáš Kocián

Šéf světové organizace taky varoval před šířením zejména průjmových onemocnění. V Pandžábu, kam se Pan Ki-mun vypravil helikoptérou v doprovodu pákistánského prezidenta, přislíbil předák OSN místním uprchlíkům před živlem brzký návrat domů.

Samotná OSN ale přiznává, že kvůli obrovskému rozsahu povodní se zatím pomoc dostala k maximálně polovině vyplavených lidí.

Hrozí šíření nemocí

Podle koordinátora organizace Člověk v tísni Tomáše Kociána, který je přímo v Pákistánu, se lidé na severu země, kam povodeň přišla před dvěma týdny, pomalu vracejí do svých domovů.

„Nalézají většinou jen trosky. Chybí pitná voda, potraviny a léky. Nám se podařilo rozjet program, který zaručuje pitnou vodu pro 8 tisíc lidí. Snažíme s také prokopat kanály, aby se voda odváděla pryč. Množí se tu komáři a hrozí rozšíření nemocí, především horečky Dengue.

Monzunové období se podle Kociána sice chýlí ke konci, letos ale zřejmě bude delší než obvykle. Velké deště, podobné těm, které vyvolaly současné záplavy se ale neočekávají.

Igor Maňour, Jan Prokeš, Tomáš Pavlíček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme