Taliban a Islámský stát se dopustily válečného zločinu v severním Afghánistánu, tvrdí OSN

Afghánské radikální hnutí Taliban a členové Islámského státu začátkem srpna povraždili v severním Afghánistánu desítky lidí takovým způsobem, že to lze podle OSN považovat za válečný zločin.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravděpodobní bojovníci tak zvaného Islámského státu na snímku z videa. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Spojené oddíly Talibanu a Islámského státu mezi 3. a 5. srpnem útočily na město Mirza Olang v provincii Saripúl. Afghánské úřady tehdy oznámily, že tam přišlo o život více než 60 lidí. Tento týden byl objeven hromadný hrob s 36 těly civilistů a provládních bojovníků. Vrazi je nejprve odzbrojili a pak zastřelili.

Irák oznámil začátek bitvy o Tal Afar, jednu z posledních bašt Islámského státu v zemi

Číst článek

Mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid označil nedělní informaci OSN za „nepodložené obviňování". Trval na tom, že členové Talibanu zabili 28 provládních bojovníků, ale ani jednoho civilistu. Islámský stát ve svém prohlášení uvádí, že útok vedli jeho lidé a že při něm bylo zabito 54 šíitských muslimů.

Podle vyšetřovatelů OSN je mezi mrtvými 27 civilistů včetně jedné ženy, čtyř mladých chlapců a 13 mužů starších 60 let. „Tyto vraždy, potvrzené několika věrohodnými zdroji, jsou porušením mezinárodního humanitárního práva a mohou to být válečné zločiny," uvádí zpráva OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme