Afghánský Tálibán od pátku dobyl už čtyři správní střediska. Do rukou islamistů padly Kunduz a Saripúl

Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která leží u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie na severozápadě Afghánistánu. Informovala o tom agentura AFP. Od pátku se tak bojovníci Tálibánu zmocnili v Afghánistánu už čtyř správních středisek

Kábul (Aktualizováno: 11:58 8. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci speciálních vojenských jednotek po jedné z těžkých bitev proti Tálibánu v provincii Kandahár (červenec 2021)

Příslušníci speciálních vojenských jednotek po jedné z těžkých bitev proti Tálibánu v provincii Kandahár (červenec 2021) | Zdroj: Reuters

„Kunduz padl. Příslušníci Tálibánu ovládli všechny klíčové budovy ve městě,“ uvedl zpravodaj AFP, který je poblíž tohoto města. BBC s odkazem na místní zdroj píše, že ozbrojenci neovládají letiště. 

Ovládnutí Kunduzu je pro Tálibán nejvýznamnějším přínosem od zahájení jejich ofenzívy v květnu, píše BBC. Město má zásadní strategickou polohu, protože skrze dálnice propojuje hlavní město Kábul a severní provincie sousedící s Tádžikistánem.

Právě tádžická hranice se používá k pašování afghánského opia a heroinu do Střední Asie, která si poté najde cestu do Evropy. Ovládat Kunduz znamená ovládat jednu z nejdůležitějších cest pašování drog v regionu.

Město má také symbolický význam pro Tálibán, protože byl klíčovou severní pevností před rokem 2001. Ozbrojenci dobyli město v roce 2015 a znovu v roce 2016, ale nikdy jej nedokázali dlouho udržet.

Nad Kunduzem teď islamisté znovu vztyčili svou vlajku. AFP poznamenala, že dobytí Kunduzu může uvolnit velký počet bojovníků Tálibánu pro nasazení do bojů na dalších místech na severu Afghánistánu. Neschopnost Kábulu udržet si sever země, považovaný za baštu odporu proti radikálnímu hnutí, může mít rozhodující dopady na vyhlídky nynější vlády na přežití.

Další dobytá území

Tálibán navíc pronikl i do centra Saripúlu, který je správním střediskem stejnojmenné provincie na severozápadě země.

Afghánistán míří zpátky do rukou Tálibánu. Lidé nečekali, že pád bude tak rychlý, říká novinářka

Číst článek

„Příslušníci Tálibánu obklíčili armádní jednotku na předměstí. Všechny ostatní části města už ovládli,“ řekl AFP člen místní provinční rady. Předtím poslankyně Aziza Žalisová uvedla, že povstalci pronikli do centra města a že se bojuje v jeho ulicích.

Letos byly během bojů vysídleny tisíce civilistů. „Na naši vesnici spadlo mnoho bomb. Tálibán přišel a všechno zničil. Byli jsme bezmocní a museli jsme opustit své domy. Naše děti a my spíme na zemi v zoufalých podmínkách,“ řekl jeden z civilistů agentuře AFP.

Radikální islamisté v poslední době výrazně upevňují své pozice. Hnutí začalo postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí od té doby, co se vojáci Spojených států a NATO letos na jaře začali ze země stahovat.

Bojovníci Tálibánu, který v letech 1996 až 2001 reálně vládnul zhruba nad třemi čtvrtinami země, v pátek ovládli město Zarandž, metropoli provincie Nimrúz na jihozápadě země. V sobotu se pak zmocnili Šibirchanu, správního střediska severoafghánské provincie Džauzdžán.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme