Afghánský Tálibán ‚nemá příměří v plánu‘. Teroristická organizace ale zvažuje omezení násilí

Afghánské radikální hnutí Tálibán nepočítá s příměřím pro Afghánistán, zvažuje jen omezení násilných akcí. Hnutí to uvedlo v pondělním prohlášení pro média, z nějž citovala agentura AFP. Agentura AP v neděli napsala, že Tálibán souhlasí s dočasným příměřím v celé zemi, což by mohlo umožnit podpis mírové dohody se Spojenými státy.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci Tálibánu (v popředí) jednají s Američany v Kataru o stažení vojsk z Afghánistánu | Foto: Qatari Foreign Ministry | Zdroj: Reuters

Organizace v pondělí ale vydala tiskové prohlášení, v němž uvádí, že Tálibán s příměřím pro Afghánistán nepočítá. „Islámský emirát Afghánistánu nemá příměří v plánu,“ cituje AFP z textu. „Američané požadovali omezení násilí, což nyní emirát posuzuje,“ stojí dále v prohlášení, podle nějž „média (v neděli) zveřejnila mylnou informaci“.

Bojovníci Tálibánu unesli v Afghánistánu 27 mírových aktivistů, kteří chtěli vyzývat k příměří

Číst článek

Agentura AP v neděli uvedla, že by příměří mělo umožnit další vyjednávání s USA a následný podpis mírové dohody. Spojené státy by tak mohly z Afghánistánu stáhnout své vojáky. Washington s Tálibánem donedávna skutečně vyjednával, rozhovory ale přerušil po atentátu spáchaném v prosinci u základny Bagrám. Přihlásil se k němu Tálibán a o život přišli dva civilisté.

V pondělí členové Tálibánu zaútočili na stanici provládních milicí v provincii Džauzdžán na severu země. O život připravili 14 členů afghánských ozbrojených sil, z nichž jeden byl podle mluvčího provinčního guvernéra policista, a zbylí patřili k provládní milici. Pět milicionářů bylo zraněno a dva se pohřešují. Mluvčí řekl, že se útok podařilo odrazit poté, co byly na místo přivolány posily.

Nejsilnější za 18 let

O bojích v Afghánistánu vydala zprávu také americká armáda, podle níž bylo v minulých 24 hodinách v celé zemi při několika akcích zabito 30 členů Tálibánu.

Tálibán se přeměnil v národně osvobozenecké hnutí, touhu po míru jen předstírá, píše afghánský deník

Číst článek

Hnutí, které kdysi Afghánistánu vládlo a bylo svrženo mezinárodní koalicí v roce 2001, nyní ovládá nebo má značný vliv na polovině afghánského území. Kromě něj v zemi působí také bojovníci Islámského státu. AP píše, že radikálové dosáhli nejsilnějšího postavení v zemi za minulých 18 let.

USA před podpisem případné mírové dohody požadují právě příměří. Umožnilo by jim to poslat část ze svých 12 tisíc vojáků domů.

K nedělní zprávě o tom, že Tálibán na podobné řešení přistoupil, se Bílý dům nevyjádřil. Jasné v neděli ani nebylo, kdy by měl klid zbraní začít, ani jak dlouho by měl trvat. Podle AP se hovořilo o deseti dnech. USA příměří podmiňují také závazkem Tálibánu, že se Afghánistán nestane základnou teroristických skupin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme