Tálibán se s afghánskou vládou na klidu zbraní zatím nedohodl. Před odvetnou ofenzivou varuje i USA

Islamistické hnutí Tálibán se v pondělí v Afghánistánu zmocnilo dalšího provinčního střediska, od pátku jich tak obsadilo už šest, včetně strategicky důležitého Kunduzu. Mluvčí politického vedení tohoto povstaleckého hnutí v neděli stanici Al-Džazíra řekl, že s afghánskou vládou nepanuje shoda na uzavření dohody o klidu zbraní.

Aktualizováno Kábul (Aktualizováno: 23:53 9. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegáti islamistického hnutí Tálibán při jednání s afghánskou vládou

Zástupci Tálibánu zatím nenašli s afghánskou vládu shodu na podmínkách klidu zbraní | Foto: Ibrahem Alomari | Zdroj: Reuters

Ofenziva povstalců je podle mluvčího reakcí na vládní kroky. Podle něj to byla vláda v Kábulu, která vyvolala střety. Tálibán také varoval Spojené státy před vojenským zásahem ve prospěch vedení země.

Tálibán začal postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí od doby, co se vojáci Spojených států a NATO začali koncem dubna ze země stahovat. Za samotnou neděli hnutí získalo kontrolu nad třemi provinčními středisky, v pondělí do jeho rukou padlo město Ajbak v severní provincii Samangan, informovala agentura Reuters.

Afghánský Tálibán od pátku dobyl už čtyři správní střediska. Do rukou islamistů padly Kunduz a Saripúl

Číst článek

Zřejmě nejvýznamnějším úspěchem je dobytí Kunduzu. Město, které má více než čtvrt milionu obyvatel, je pokládáno za bránu do severních provincií bohatých na minerály a díky své poloze u hranic s Tádžikistánem je strategicky důležité.

Pašování opia a heroinu

Mít pod kontrolou Kunduz tak znamená mít pod kontrolou i jednu z nejdůležitějších cest pro pašování afghánského opia a heroinu do Střední Asie a dál do Evropy, uvedla stanice BBC. Povstalci už město dobyli v letech 2015 a 2016, ale nedokázali je dlouhodobě udržet.

Podle stanice Al-Džazíra americké bombardéry B-52 uskutečnily v sobotu večer nálety na pozice Tálibánu v okolí města Šibirchan, které povstalci tentýž den dobyli. Mluvčí Tálibánu vyzval Spojené státy, aby do střetů mezi afghánskými silami nezasahovaly.

Do Turecka směřuje až tisíc Afghánců denně. Většina z nich chce dál, v zemi svoji budoucnost nevidí

Číst článek

Reakce Spojených států

Spojené státy jsou podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho vývojem událostí v Afghánistánu hluboce znepokojeny. Afghánské bezpečnostní složky jsou však schopné s povstalci bojovat, dodal mluvčí.

„Jsou to jejich vojenské síly, jsou to jejich provinční metropole, jejich lidé, které mají bránit, a ve finále to závisí na vůdcovství, které jsou ze sebe v tuto konkrétní chvíli ochotni vydat," prohlásil v pondělí Kirby. Na otázku, co může americká armáda podniknout v případě, že afghánské síly nebudou klást odpor, mluvčí odpověděl: „Nic moc.“

Jeden z amerických činitelů, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že zatímco armáda amerického prezidenta Joea Bidena varovala, že provinční střediska po stažení jednotek Spojených států padnou do rukou Tálibánu, překvapila je rychlost, s jakou se tak stalo, napsala agentura Reuters.

K útoku na rezidenci afgánského ministra obrany se přihlásil Tálibán. Zemřelo při něm osm lidí

Číst článek

Jiný činitel sdělil, že při pádu Kunduzu afghánské jednotky nepožádaly o pomoc.

V září loňského roku afghánská vláda začala jednat v Kataru s Tálibánem o budoucím uspořádání země. Rozhovory ale zatím příliš nepokročily. Zahraniční země varovaly povstalce, že se Afghánistán stane v mezinárodním společenstvím „vyděděncem“, pokud se zmocní vlády nad zemí vojenskou silou.

Výzva Organizace spojených národů

Podle koordinátora humanitární pomoci Organizace spojených národů Martina Griffithse bylo jenom v červenci zabito nebo zraněno více než 1000 lidí při útocích v provinciích Hílmand, Kandahár a Herát.

Griffiths v pondělí vyzval k ochraně civilního obyvatelstva v Afghánistánu. „Jsem kvůli zhoršující se situaci krajně znepokojen,“ uvedl zástupce Organizace spojených národů v Ženevě.

Tálibán mezitím kromě několika provinčních metropolí ovládl i více než 160 ze 400 afghánských okresů. Griffiths v pondělí podpořil výzvu Organizace spojených národů k příměří a vyzval k zajištění bezpečnosti a svobody pohybu pracovníků humanitárních organizací v Afghánistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme