Hlavní tváří protitálibánského odporu se stal syn afghánské legendy. Kdo je Ahmad Masúd?

Jeho otec vedl v osmdesátých letech odpor proti Sovětům a o dekádu později vzdoroval také Tálibánu. Dvaatřicetiletý Ahmad Masúd ale nezůstává pozadu a jde v otcových šlépějích. Syn legendárního politika a vojevůdce tádžického původu přezdívaného „Pandžšírský lev“ nyní stojí v čele protitálibánských sil, které jsou odhodlané bránit se radikálnímu hnutí do posledního dechu.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syn legendárního politika a vojevůdce tádžického původu přezdívaného „Pandžšírský lev“ nyní stojí v čele protitálibánských sil

Syn legendárního politika a vojevůdce tádžického původu přezdívaného „Pandžšírský lev“ nyní stojí v čele protitálibánských sil | Zdroj: Reuters

Po pádu Kábulu skončilo v rukou Tálibánu téměř celé území Afghánistánu, jen jediná část se dokázala moci radikálního hnutí ubránit.

‚Není cesty ven.‘ Jak Tálibán loví ukrývající se afghánské vojáky, kteří se radikálům nepoddali

Číst článek

Řeč je o Pandžšírském údolí – oblasti severně od Kábulu, která se v 80. letech úspěšně bránila útokům sovětské armády a nenechala se zlomit ani v 90. letech, kdy se tam snažil proniknout Tálibán.

Teď se historie do jisté míry opakuje. Úrodné údolí na úpatí masivu Hindúkúš se stalo centrem odporu proti Tálibánu, kterému se po 20 letech podařilo ovládnout Afghánistán, který radikální islamistické hnutí řídilo už v letech 1996 až 2001.

Jen krátce po dobytí Kábulu se do Pandžšíru začali stahovat příslušníci milic i afghánských vládních jednotek. V jejichž čele stanul potomek tamní legendy Ahmad Masúd.

Byl to právě jeho otec, Ahmad Šáh Masúd přezdívaný Pandžšírský lev, kdo v osmdesátých letech vedl odpor mudžahedínů proti Sovětům a následující dekádu vzdoroval také Tálibánu. Jeho vytrvalý boj se mu nakonec stal osudným.

Dva dny před teroristickými útoky z 11. září 2001 zemřel na následky vážných poranění, která utrpěl během sebevražedného atentátu. Za ním byli dva pravděpodobní stoupenci teroristické organizace Al-Káida, vystupující jako zahraniční novináři. Za Masúdem přišli s žádostí o rozhovor a nálož byla podle závěrů vyšetřování umístěna v kameře, kterou si přinesli s sebou.

Jeho syn, dvaatřicetiletý Ahmad Masúd, se nyní snaží ukázat, že má stejnou kuráž jako otec.

Bez politického vlivu

„Píšu z údolí Pandžšíru, připraven jít ve šlépějích mého otce spolu s mudžahedínskými bojovníky, kteří jsou odhodláni se znovu postavit Tálibánu. Máme zásoby munice a zbraní, které jsme trpělivě shromažďovali už od dob, kdy můj otec ještě žil. Věděli jsme, že tento den může přijít,“ napsal Masúd v komentáři, který minulý čtvrtek otiskl deník Washington Post.

Seznamy jmen, prověřování i jednání s Tálibánem. Reportérka popisuje pozadí evakuačních letů z Kábulu

Číst článek

„Pokud warlordi Tálibánu zahájí útok, budou samozřejmě čelit neochvějnému odporu,“ dodal syn legendárního afghánského velitele, který zdaleka nesklízel jen slova chvály.

Pověst Pandžšírského lva utrpěla hlavně na počátku 90. let, kdy se ve válkou zmítaném Kábulu jeho oddíly dopouštěly masakrů na menšině šíitských Hazárů. Ne všichni proto měli Ahmada Šáha Masúda za národního hrdinu. Ani jeho syn není dnes oblíbený u všech obyvatel Afghánistánu.

„Nemá žádné oficiální postavení. Nemá v Afghánistánu zrovna silnou podporu, pokud nepočítáme údolí Pandžšíru,“ říká pro agenturu AFP odborník na afghánskou politiku z pařížské Sorbonny Gilles Dorronsoro.

Ahmad Masúd žil dlouhé roky ve stínu svého otce a dlouho pobýval v britském a íránském exilu, proto má v Afghánistánu jen minimální politický vliv, dodává agentura AFP.

Radši mír, než boj

Když jeho otec zemřel, bylo Ahmadu Masúdovi 12 let. Vedle této tragické události ale osobnost současného lídra protitálibánských sil formoval zejména jeho život v zahraničí.

Po dokončení školy v Íránu Ahmad Masúd absolvoval na britské vojenské akademii v anglickém Sandhurstu. Následně studoval válečná studia na londýnské King's College, kde promoval v roce 2015. A v Londýně dokončil i magisterská studia oboru Mezinárodní politika.

Američtí Afghánci demonstrovali před Bílým domem v USA. Kritizují Tálibán i vládu Spojených států

Číst článek

V roce 2019 se vydal ve šlépějích otce a založil Frontu národního odporu Afghánistánu – vojenské hnutí zformované z odpůrců tálibánských radikálů a bývalých příslušníků Severní aliance, se kterou jeho otec proti Tálibánu v minulosti bojoval.

Ochotu postavit se tálibánským radikálům nyní projevuje i mladší z Masúdů. Jemu blízcí lidé tvrdí, že se v Pandžšíru shromáždilo kolem 6000 bojovníků, kteří mají k dispozici několik vrtulníků a armádních vozidel. Opravili si také některá obrněná vozidla, která po sobě v 80. letech zanechaly sovětské jednotky.

Možná víc než otevřenou válku si ale Ahmad Masúd přeje usednout s Tálibánem k jednacímu stolu.

„Chceme, aby si Tálibán uvědomil, že cesta kupředu vede pouze skrze vyjednávání… Nechceme, aby propukla válka,“ vzkázal v neděli Masúd prostřednictvím agentury Reuters a vyzval k utvoření vlády, která by zahrnovala všechny afghánské etnické skupiny.

K zahájení rozhovorů s Tálibánem ostatně nabádal už před pádem Kábulu. V rozhovoru publikovaném začátkem srpna na webu think-tanku Atlantic Council uvedl, že by on a jeho souvěrci byli ochotní se na vládě s Tálibánem podílet.

Ve stejném rozhovoru ale následně dodal, že se Tálibán za posledních 20 let nijak nezměnil a je dokonce horší, než dřív. Kvůli svému propojení s teroristickými organizacemi, jako je Al-Káida nebo takzvaný Islámský stát, je podle Masúda Tálibán ještě radikálnější, než byli otcové současných tálibánských bojovníků v devadesátých letech.

„Tálibán žádnou reformou neprošel,“ varoval v rozhovoru pro Atlantic Council.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme