Tálibán se zmocnil dalšího afghánského okresu, v květnu je to už třetí

Povstalecké hnutí Tálibán se v Afghánistánu zmocnilo dalšího okresu. Podle čtvrteční zprávy místních úřadů, citované agenturou DPA, se afghánské vládní síly stáhly z okresu Daulat Šáh ve východní provincii Laghmán. Je to třetí okres, nad nímž Tálibán tento měsíc převzal kontrolu. Při několika incidentech ve čtvrtek v zemi zahynulo nejméně 21 civilistů.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle pozorovatelů by útoky Tálibánu mohly dále zesílit poté, co se vojáci Spojených států a NATO zcela stáhnou ze země. Odchod asi 10 000 vojáků USA a NATO by měl skončit do 11. září (ilustrační foto) | Foto: U. S. Army | Zdroj: Reuters

Z Afghánistánu se nyní stahují mezinárodní síly. Okres Daulat Šáh obléhali bojovníci Tálibánu několik měsíců. Poslední měsíc nebyly policie a armáda schopné dopravit svým jednotkám v okrese zásoby. Nic na tom nezměnila ani týdenní operace afghánské armády.

Počet obětí sobotních explozí u školy v Kábulu vzrostl na 68, zraněných je 165

Číst článek

Tálibán již dříve ovládl strategicky významný okres Nirch nedaleko afghánské metropole Kábulu a počátkem května také okres Burka na severu země. V poslední době rovněž povstalci podnikli v zemi několik ofenziv. Útočí na bezpečnostní stanoviště kolem provinčních metropolí i na středně velké vojenské základny. O život přišly desítky příslušníků afghánských bezpečnostních sil.

Podle pozorovatelů by útoky Tálibánu mohly dále zesílit poté, co se vojáci Spojených států a NATO zcela stáhnou ze země. Odchod asi 10 000 vojáků USA a NATO by měl skončit do 11. září.

Ve čtvrtek na různých místech Afghánistánu zahynulo nejméně 21 civilistů. Dvanáct členů jedné rodiny zemřelo v jihoafghánské provincii Hílmand, když jejich auto zasáhla výbušnina nastražená u silnice. Další čtyři lidé utrpěli zranění, informovala agentura DPA.

V provincii Ghór si dva výbuchy náloží umístěných u silnice vyžádaly šest obětí. Tři další civilisty zastřelili v noci na čtvrtek v provincii Ghór neznámí ozbrojenci. Místní úřady z útoků viní Tálibán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme