Tálibán zakázal Afgháncům vstup na kábulské letiště. Biden oznámil, že stažení vojáků ze země neoddálí

Tálibán v úterý oznámil, že Afghánci už nemohou na kábulské letiště. Radikální islamistické hnutí zároveň chce konec evakuací z Kábulu k 31. srpnu, tedy původně dohodnutému termínu o stažení zahraničních vojsk. Prodloužit jejich přítomnost chtěla Velká Británie a Francie, které doufaly, že amerického prezidenta přesvědčí na setkání skupiny G7. Joe Biden ale trvá na původním datu.

Kábul (Aktualizováno: 21:45 24. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA dodrží termín odchodu z Afghánistánu. Vojáci se z letiště stáhnou k 31. srpnu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid v úterý na tiskové konferenci sdělil, že by Afghánci neměli chodit na kábulské letiště nebo opouštět Afghánistán. Aktuálně tam tak mají přístup pouze cizinci.

Tálibán popravuje na dobytých územích civilisty, uvádí OSN. Upozorňuje i na omezování práv žen

Číst článek

Rozhodnutí odůvodňuje islamistické hnutí tím, že chce zabránit bezpečnostním problémům. Afghánistán si navíc podle něj nemůže dovolit ztrácet nadané lidi.

Mluvčí radikálů tvrdí, že v zemi už fungují nemocnice i školy a média jsou čím dál svobodnější.

Tálibán zároveň odmítá prodloužit termín, do kdy budou evakuace z Kábulu možné. Trvá na dříve dohodnutému datu pro odchod zahraničních vojsk, a to k 31. srpnu.

Nevyslyšená žádost

Prodloužit dobu, kdy budou zahraniční vojáci přítomni na kábulském letišti chtěla i Velká Británie a Francie. Na summitu skupiny G7 se ale zemím prezidenta Spojených států Joe Bidena přesvědčit nepodařilo.

Prezident Biden jejich výzvy nevyslyšel a zopakoval, že trvá na stažení vojsk do původně stanoveného data kvůli obavám o bezpečnost. 

Tálibán chtěl na svém začátku hlavně obnovit ideologickou čistotu po invazi Rusů

Číst článek

Nejmenovaný zdroj z Washingtonu tvrdí, že rozhodnutí bylo učiněno kvůli rostoucím bezpečnostním obavám na letišti, zejména kvůli riziku sebevražedných a automobilových bombových útoků. Stahování 5800 vojáků by tak mělo začít v pátek.

O dřívějším odchodu ze země rozhodlo také Norsko. To původně plánovalo provozovat v Afghánistánu svou polní nemocnici do konce letošního roku, kvůli zhoršené bezpečnostní situaci ji ale uzavře už na konci srpna.

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že G7 požádá Tálibán o zajištění bezpečného průchodu z Afghánistánu. Oznámil také, že se skupina dohodla na plánu spolupráce s hnutím.

ern, kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme