Tálibán dovolil pracovníkům Červeného kříže znovu pracovat v Afghánistánu. Zaručil jim bezpečnost

Islamistické hnutí Tálibán v neděli zrušilo svůj zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže v Afghánistánu a přislíbilo zaručit bezpečnost jeho pracovníků při humanitární práci v oblastech pod svou kontrolou. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní výbor Červeného kříže poskytuje zdravotnickou podporu v Afghánistánu už přes 30 let. (ilustrační foto) | Foto: Imagine China | Zdroj: Reuters

Vedení Tálibánu uvalilo zákaz na Mezinárodní výbor Červeného kříže a Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) v dubnu. Nařídilo jim, aby ukončily svou činnost v oblastech pod kontrolou Tálibánu s poukazem na blíže neupřesněné podezřelé incidenty během očkovacích kampaní.

‚Nemají sílu na smysluplnou dohodu.‘ Trump zrušil kvůli útoku atentátníka mírová jednání s Tálibánem

Číst článek

Obě organizace také hnutí obvinilo z toho, že se nedrží svého deklarovaného poslání.

„Islámský emirát obnovuje dřívější bezpečnostní záruky pro Mezinárodní výbor Červeného kříže v Afghánistánu a instruuje všechny mudžáhidy, aby otevřeli cestu pro aktivity Červeného kříže a dbali na bezpečnost jeho zaměstnanců,“ citoval Reuters z Mudžáhidova prohlášení.

O působení WHO v Afghánistánu se v něm mluvčí Tálibánu, který se označuje za Islámský emirát v Afghánistánu, nezmiňuje.

Mezinárodní výbor Červeného kříže poskytuje zdravotnickou podporu v Afghánistánu už přes 30 let. Humanitární skupiny působící v zemi zdůrazňují, že se nestavějí na žádnou stranu, Mezinárodní výbor Červeného kříže je podle Reuters obzvláště znám svou neutralitou v konfliktech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme