Taliban definitivně končí

Vláda Talibanu v Afghánistánu je definitivně u konce. Talibanští obránci předali kmenovým vůdcům provincii Zábul, která byla podle afghánské agentury AIP poslední oblastí, nad níž měli kontrolu. Příslušníci Talibanu se vlády nad ní vzdali na základě dohody s nastupujícím premiérem přechodné vlády Hamídem Karzáím. Ten už dříve stejným způsobem vyjednal předání provincií Helmand a Kandahár. V oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu stále brání své pozice příslušníci teroristické organizace al-Káida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Tora Bora je pod intenzivnímy nálety amerických bombardérů B-52. V oblasti se pravděpodobně ukrývá hledaný terorista Usáma bin Ládin. Ten prý sám velí asi tisícovce svých přívrženců při obraně pozic v nedalekých lesích. Rozsáhlý podzemní pevnostní komplex Tora Bora už z velké části obsadily protitalibanské oddíly. V noci na neděli byli při americkém bombardování u Tory Bory omylem zabiti tři Afghánci bojující proti síti al-Káida a Talibanu.

Situace je prý neklidná i v jihoafghánském Kandaháru. Podle nejmenovaného kmenového vůdce tam bojují znesvářené frakce Severní aliance, která město získala z rukou Talibanu. Mluvčí dalšího protitalbanského velitele, Gula Aghy, to ale popírá.

Americké výzvědné služby získaly videozáznam, který poskytuje zatím nejprůkaznější důkaz, že Usáma bin Ládin byl zapojen do teroristických útoků na Spojené státy. Píše o tom dnešní vydání listu The Washington Post. Videozáznam zachycuje bin Ládina jak diskutuje o škodách, které zanechal atentát na objektech Světového obchodního střediska v New Yorku. Bin Ládin chválí Proroka, že úspěch - tedy škody - byl větší, než se předpokládalo. O obsahu záznamu informoval deník nejmenovaný vládní představitel.

V horách na severu Afghánistánu se zřítila afghánská helikoptéra. Při havárii zahynulo 18 lidí včetně dvou protitalibanských velitelů. Oznámila to afghánská tisková agentura AIP. Příčina nehody zatím není jasná. Neví se ani, komu helikoptéra patřila. Jednou z obětí je velitel jednotky Severní aliance, která dříve zajišťovala osobní bezpečnost legendárního velitele Achmada Šáha Masúda. Ten přišel o život při atentátu zhruba před čtvrt rokem, těsně před útotoky na Spojené státy.

Dvacetiletý Američan John Walker Lindh, který byl zadržen na severu Afghánistánu, je válečným zajatcem. Prohlásil to mluvčí americké armády na základně Camp Rhino, která leží jižně od jihoafghánského města Kandahár. John Walker Lindh bojoval v řadách talibanských zahraničních bojovníků, kteří se vzdali a byli umístěni v pevnosti Kaláje Džaundži u severoafghánského města Mazáre Šaríf. V moci americké armády se ocitl po týdnu bojů mezi vzbouřenými zajatci a vojáky Severního spojenectví.

Po mostě na uzbecko-afghánské hranici, který byl znovu otevřen po pětileté přestávce, přejel do Afghánistánu první vlak s humanitární pomocí. Most přes hraniční řeku Amudarja vede z uzbeckého Termezu do severoafghánského Hajratonu. Otevření mostu má klíčový význam pro urychlení dodávek pomoci afghánským uprchlíkům, kteří trpí hladem, zimou a nemocemi. Vlak do Afghánistánu přivezl 1000 tun obilí a mouky, které poskytly Uzbekistán a OSN. Most přes Amudarju vybudovala Sovětská armáda v době války proti Afghánistánu.

Generál protitalibanské Severní aliance Abdul Rašíd Dóstum slíbil americkým představitelům, že bude spolupracovat s novou přechodnou vládou v Afghánistánu. Dóstum, který je etnický Uzbek, nastupující kabinet původně kritizoval za nedostatečné zastoupení své národnostní menšiny. Nejmenovaný zdroj z delegace doprovázející amerického ministra zahraničí Collina Powela na cestě do Moskvy oznámil, že Dóstumova uzbecká frakce v Severní aliance teď změnila názor a je připravena novou vládu podporovat.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme