Mírové rozhovory s Američany o odsunu vojáků z Afghánistánu pokročily, tvrdí Tálibán

Vyjednávačům Tálibánu se během posledních dvou dnů podařilo vyřešit rozpory v rámci mírových rozhovorů se Spojenými státy o odsunu amerických vojáků z Afghánistánu. „Podařilo se dosáhnout mimořádného pokroku,“ uvedl mluvčí politického úřadu Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín, kterého citovala agentura Reuters.

Kábul/Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu (ilustrační snímek). | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

Při pokračujících jednání v katarském Dauhá byla vyřešena také otázka záruk Tálibánu, že přeruší vazby na extremistické skupiny. Pokrok v jednání dnes ve zprávě na twitteru potvrdil také hlavní americký vyjednávač Zalmay Khalilzad.

OSN: Afghánští a mezinárodní vojáci letos zabili víc civilistů než Tálibán, na vině jsou mimo jiné nálety

Číst článek

Technické týmy obou stran budou i v úterý v Dauhá pokračovat v rozhovorech. Úkolem Khalilzada je najít mírové řešení téměř 18 let trvající války v Afghánistánu. Mezi další zásadní otázky, které se na rozhovorech řeší, patří rozhovory Tálibánu s afghánskou vládou a trvalé příměří. Tálibán ale přímé rozhovory s vládou v Kábulu odmítá.

Navzdory rozhovorům pokračují v Afghánistánu násilnosti. Při výbuchu bomby nastražené v západním afghánském městě Herát v pondělí zahynuli čtyři lidi a dalších 25 bylo zraněno.

Bojkot voleb

Zároveň Tálibán v úterý označil prezidentské volby v zemi vypsané na příští měsíc za podvod. Skupina vyzvala obyvatele k bojkotu hlasování a varovala, že její bojovníci udělají vše pro to, aby volby zablokovali. Obyvatelé by neměli chodit na předvolební shromáždění, protože se mohou stát terčem útoků.

„Volební proces není nic jiného než spiknutí, jak oklamat obyčejné lidi a uspokojit ego omezeného množství podvodných politiků,“ uvedl Tálibán v prohlášení, o němž nformovala agentura Reuters.

Předpokládá se, že druhý mandát ve volbách obhájí prezident Ašraf Ghaní, který trvá na tom, že se volby musejí uskutečnit podle plánu. Tento bývalý vysoký činitel Světové banky se dostal k moci v roce 2014 poté, co zvítězil ve sporných volbách provázených řadou obvinění z podvodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme