Taliban mobilizuje 300 tisíc bojovníků
Taliban v reakci na vrcholící přípravu ozbrojené akce spojenců mobilizuje nové bojovníky. Podle Kábulu už jejich počet dosáhl 300 tisíc. Jak Českému rozhlasu řekl jeden z afghánských uprchlíků, děje se tak zpravidla násilím. Každá rodina prý musí dodat jednoho muže nebo se vyplatit. Taliban dnes také zabavil majetek OSN v Kábulu a převzal kontrolu nad úřady spojených národů v Kandaháru, který je hlavním centrem afghánských duchovních. Pákistán odvolal členy svého zastupitelství v hlavním městě Afghánistánu Kábulu. Pozorovatelé dávají toto opatření do souvislosti s blížícím se odvetným útokem Spojených států proti aghánskému vládnímu hnutí. Usáma bin Ládin vyzval prostřednictvím katarské televize al-Jazeera Pákistánce, aby se postavili proti jakémukoliv útoku "amerických křižáků" na Afghánistán.
Důvodem stažení všech diplomatů je podle Islámabádu obava o jejich bezpečnost. Afghánské vládní hnutí Taliban totiž už několikrát zopakovalo výhrůžky, že zasáhne proti každému, kdo poskytne pomoc Spojeným státům při jejich útoku na Afghánistán. Pákistán už jasně vyjádřil ochotu poskytnout Američanům svůj vzdušný prostor a zpravodajský servis, od dalších detailech dnes přímo v Islámabádu znovu jednali američtí vojenští činitelé.
Na předměstí pákistánského města Kvéty došlo k mohutné explozi. Jak telefonuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v této oblasti Robert Mikoláš, zatím nejsou známy žádné podrobnosti o případných zraněných. Výbuch je dáván do souvislosti s událostmi, k nímž v posledních hodinách dochází jak v Pákistánu, tak v Afghanistánu. Objevují se spekulace, že výbuch je první odpovědí na výzvu teroristy Usámy bin Ládina v televizi al-Jazeera.
Katarská satelitní televize al-Jazeera dnes citovala z faxu, který jí údajně poslal hledaný terorista Úsama bin Ládin. Ten vyzývá muslimy v Pákistánu, aby se postavili na odpor Spojeným státům. Ve faxové zprávě napsané v arabštině ujišťuje Usáma bin Ládin své bratry, že je pěvně rozhodnut vyhlásit džihád, tedy svatou válku. Bin Ládin vyzval muslimské bratry v Pákistánu, aby použili všechny prostředky, které znemožní americkým křižákům vpadnout do Pákistánu a Afghanistánu. Katarská televize al-Jazeera, která je známá tím, že poskytuje prostor muslimským extremistickým skupinám, odvysílala v roce 1998 poslední rozhovor s Usámou bin Ládinem, ve kterém nejhledanější terorista světa mluvil o džihádu a své misi na této planetě. Al-Jazeera má velkou sledovanost ve všech zemích na Středním východě.
Washington opětovně vyzval Taliban, aby vydal Usamu bin Ládina. Prezident Bush by dnes měl vydat nařízení, ve kterém vyjmenuje jednotlivé teroristické skupiny a jednotlivce a zmrazí jejich finanční zdroje ve Spojených státech. Afghánské vládní hnutí Taliban tvrdí, že stále hledá teroristu Usámu bin Ládina, aby mu předalo výzvu islámských duchovních k opuštění Afghánistánu. Podle agentury Reuters se tak talibanský vůdce Muhammad Umar pustil do politického manévrování ve snaze zabránit hrozícímu vojenskému úderu Spojených států. Zároveň se ale snaží nevzbudit podezření svých stoupenců, že je mu osud bin Ládina lhostejný.
Mluvčí Talibanu agentuře Reuters sdělil, že samo hnutí bin Ládina Američanům nevydá, pokud nedostane pádné důkazy o jeho účasti na teroristickém útoku na New York a Washington. Spojené státy však prohlásily, že s Talibanem o důkazním materiálu jednat nebudou. Ministr zahraničí Colin Powell ovšem přislíbil, že Američané důkazy v pravou chvíli zveřejní.
Afghánské vládní hnutí Taliban oznámilo, že je připraveno zmobilizovat až 300 tisíc mužů do svaté války džihádu proti Spojeným státům a jejich spojencům. Severní soused Afghánistánu - Tádžikistán současně popřel zprávy o tom, že americká vojenská letadla už zahájila přesuny na jeho letiště v blízkosti Afghánistánu. Mluvčí ministerstva obrany Tadžikistánu dnes odmítl informace některých médií, podle kterých zahájily Spojené státy přesuny vojenských letounů na letiště z tohoto středoasijského státu. K takovému kroku je třeba zvláštního povolení, ale o podobnou možnost Američané zatím nepožádali a tádžická oficiální místa tak nemohla žádná podobná rozhodnutí ani přijmout. Diskuze o přeletech amerických vojenských letadel do Tadžikistánu a také Uzbekistánu pravděpodobně vyvolal telefonický rozhovor prezidentů Putina a Bushe, ve kterém údajně ruský prezident přislíbil Američanům poskytnutí leteckých základen na území bývalých sovětských republik dnes suverénních středoasijských států.
Pákistánské úřady se připravují na útok Spojených států proti Afghánistánu. Mimořádná opatření jsou přijímána hlavně v příhraničních oblastech. Z tamního správního střediska Pešáváru se přihlásil náš zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš. Tři hlavní nemocnice v okolí Pešaváru byly podle něj místní vládou požádány, aby byly od této chvíle připraveny na mimořádnou situaci. To je podle místních pozorovatelů další důkaz o tom, že útok Spojených států se blíží. Úřady v Pešaváru už také odmítají vpustit zahraniční novináře do afghánských uprchlických táborů Dželozaj, Šanto a Nasirbág. Toto restriktivní opatření sice platí už soboty, ale vzhledem k rozsáhlé korupci se žurnalisté do těchto táborů a dokonce i na hraniční přechod dostali. Nyní už je to vyloučené. Pakistán také vyzval afghánské běžence, aby s okamžitou platností přestali organizovat demonstrace proti vládě prezidenta Mušarafa a ukončili nábor bojovníků, kteří by se měli účastnit džihádu - svaté války. Tu chtějí v případě útoku Američanů vyhlásit jak afghánské militantní hnutí Taliban, tak i militantní duchovní v Pákistánu.
Útok proti Afghánistánu je zbytečný. Prohlašují to představitelé pákistánských islámských stran, kteří odmítají podporu USA v útoku proti Afghánistánu. Podle nich už hledaný terorista Usama bin Ládin v Afghánistánu není a neexistuje tak žádný důvod k odvetné akci vůči vládnímu hnutí Taliban. Duchovní odmítají vše, co povede k útoku, tvrdí jejich představitelé, kteří chtějí pokračovat v organizování protestů. Vyhrožují vládě i tím, že v případě války obklíčí vojenské základny, aby znemožnili jejich fungování. Den národní jednoty vyhlášený na 27. září pak považují za výsměch všem muslimům. O rostoucím napětí v zemi svědčí i útoky proti policistům zejména na severu Pakistánu, kde operují ozbrojené oddíly Usámy bin Ládina. Za posledních 24 hodin bylo ze zálohy zabito 6 policistů a dalších 8 zraněno. Rostou i případy napadení pakistánských křesťanů, hlavn v přístavním městě Karáčí i v metropoli Islámábádu.
Do Islámábádu přiletěla ráno americká vojenská delegace, aby s pákistánskými představiteli projednala otázky týkající se spolupráce kolem případného vojenského zásahu USA v Aghánistánu. S odvoláním na diplomatickou misi USA v pákistánské metropoli to oznámila agentura Reuters. Tým tvoří pravděpodobně čtyři specialisté. Hlavním tématem konzultací bude kampaň proti Usámovi bin Ládinovi, který se údajně ukrývá na afghánském území. Spojené státy ho stále považují za hlavního iniciátora teroristických útoků na New York a Washington. Dnes je v Islámábádu očekávána i skupina politiků z Evropské unie vedená belgickým ministrem zahraničí Luisem Michelem.