Taliban nabízí USA jednání a proces s bin Ládinem

Afghánské vládní hnutí Taliban je připraveno soudit saúdskoarabského extrémistu Usámu bin Ládina. Svůj návrh ale podmiňuje tím, že mu USA poskytnou důkazy o bin Ládinově podílu na atentátech ve Spojených státech. V Pákistánu o tom informoval talibanský velvyslanec mulla Abdas Salám Zaíf. Za stejných podmínek je Taliban také ochoten jednat o soudním procesu se saúdskoarabským teroristou v jiné zemi. Washingtonon se stále připravuje na odvetnou vojenskou akci proti bin Ládinovi a Talibanu, který teroristovi už několik let poskytuje útočiště. V Pákistánu jednal britský premiér Tony Blair a poté přiletěl do Indie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie a Pákistán obnoví vojenskou spolupráci. Vyplynulo to z dnešního jednání britského premiéra Tonyho Blaira s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem. Ten na tiskové konferenci řekl, že materiál předložený Spojenými státy, dokazuje spojení teroristy Usámy bin Ládina se zářijovými atentáty proti USA. Mušaraf souhlasil, že bude-li po eventuální vojenské akci v Afghánistánu svržen tamní vládní režim Talibanu, musí být příští afghánská vláda založena na široké základně. Britský premiér pak odletěl do Indie.

Agenti amerických tajných služeb předpovídají další mohutné útoky teroristů spojených s Úsámou bin Ládinem na americké cíle ve Spojených státech i v zahraničí. Představitelé FBI a CIA podle dnešních Washington Post o potenciálních hrozbách informovali členy Kongresu. Podle nich existuje stoprocentní šance, že k útoku teroristů dojde po zahájení vojenské operace proti Afghánistánu. Informace o možných dalších atentátech údajně pocházejí od informátorů v Británii, Německu, Afghánistánu a Pákistánu. Případné nové údery prý povedou teroristé zřejmě ze země či z vody.Agenti ovšem také přiznávají, že část informací může být součástí dezinformační kampaně, která má zbavit USA odvahy na odvetný úder.

Blairova návštěva Dillí následuje po středečních rozhovorech s indickým ministrem zahraničí a obrany Džasvantem Singhem v Londýně a po telefonátu s Vádžpéjím. Britský premiér poté odcestuje do pákistánského Islámábádu, kde se setká s vojenským vůdcem generálem Parvízem Mušarafem. Indie podpořila odvetnou akci Spojených státu proti teroristům jako jedna z prvních zemí. Sousední Pákistán obvinila, že podporuje terorismus, místo aby s ním bojoval.

Pátek, hlavní den motliteb, je v Pákistánu dnem se zvýšenou aktivitou podpůrců Talibanu. Po muslimských bohoslužbách a kázáních velmi razantních duchovních se lidé scházejí u mešit, stejně jako dnes ráno ve staré části Péšaváru. Ulicemi města zněla hesla oslavující teroristu Usámu bin Ládina a kritizující pákistánskou vládu. Prezident Parvíz Mušaraf ale věří, že většina obyvatel stojí na jeho straně a další lidé se připojí poté, co zvěřejní alespoň některé důkazy svědčící o vině bin Ládina za teroristické útoky na New York a Washington. Jak zvláštnímu zpravodaji Českého rozhlasu Petrovi Vavrouškovi řekl hlavní duchovní jedné z islámských škol v Péšaváru, jakmile islámské autority a Afghanistánu vyhlásí džihád, připojí se k ní i studenti v Pákistánu.

Ozbrojené síly Talibanu upevňují své pozice u hlavního města Kábulu. Očekávají rozhodující ofenzivu opoziční Severní koalice, která ovládá část Afghánistánu na severu země. Velitelé opozičních jednotek jsou v denním kontaktu s americkými představiteli a proto se předpokládá, že rozhodující útok opozice přijde ve stejné době jako zásah Spojených států.

Britská novinářka Yvonne Ridleyová, která překročila hranice do země bez cestovního pasu a bez povolení tamních úřadů, bude postavena před afghánský soud. Úřady nyní zjišťují, zda novinářka nebyla členkou zahraničních speciálních jednotek. Tým pracovníků novin Express, pro které Ridleyová pracuje, odletěl do Pákistánu, aby tam pomohl věc projednat.

Proti zatčené britské novinářce však Taliban údajně důkazy nemá. Podle nejmenovaného zdroje blízkého Talibanu citovaného agenturou AFP nemá afghánské vládní hnutí průkazné stopy o tom, že by se zadržená Yvonne Ridleyová věnovala špionáži. Britka byla po prvních výsleších v Dželálábádu převezena do Kábulu k dalšímu šetření. Zatím se žádný představitel hnutí nevyslovil k případnému datu soudu nebo propuštění novinářky.

Uzbekistán poskytne Spojeným státům vzdušný prostor jen k humanitárním účelům. Prohlásil to uzbecký prezident Islam Karimov s tím, že jeho země poskytne v rámci boje proti Afghánistánu jen jedno letiště. A to výhradně pro humanitární účely, pro průzkumné nebo pro záchranné operace. Karimov také prohlásil, že Uzbekistán chce přispět k likvidaci táborů a základen teroristů v Afghánistánu a je připraven otevřít pro tento účel svůj vzdušný prostor. Dodal ale, že Uzbekistán nesouhlasí s vojenským zásahem proti Afghánistánu a nedovolí speciálním jednotkám americké armády, aby byly v zemi rozmístěny. Nejmenovaný americký činitel dnes ale informoval, že na cestě do Uzbekistánu už je tisícovka amerických vojáků.

Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze ve Washingtonu po setkání se svým americkým protějškem Georgem Bushem vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy nepodniknou proti Afghánistánu "masivní útok". Dodal však, že jde o jeho osobní názor. Ševardnadze připomněl dnes svou úlohu a zkušenosti ve funkci sovětského ministra zahraničí na konci 80. let při stahování sovětských jednotek z Afghánistánu. V této souvislosti uvedl, že americká intervence bude bezpochyby "lokalizovanější".

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme