Taliban odpojil sítě mobilních operátorů na jihu Afghánistánu

Taliban přinutil operátory vypnout mobilní sítě v afghánské provincii Hílmand. Telefonní společnosti tak podlehly tlaku extremistů, kteří hrozili, že vysílače zničí. Dokazuje to, jakou moc v jedné z nejneklidnějších oblastí země ozbrojenci mají. Tento týden přitom prezident Hamíd Karzáí oznámil, že od července převezme plnou odpovědnost za bezpečnost hlavního města provincie Hílmand, Laškargáhu, afghánské ozbrojené síly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánistán. Kábul | Zdroj: Reuters

Buď vypnete mobilní síť nebo vyhodíme do vzduchu telekomunikační věže, vzkázali vzbouřenci z Talibanu. Dvě vysílací zařízení patřící společnostem, které se nechtěly podřídit, pro výstrahu zapálili.

V provincii Hílmand ležící na jihu země má k dispozici pevnou telefonní linku jen jedno procento obyvatel. Všichni ostatní jsou závislí na mobilních telefonech. Teď nefungují a zatím není jasné, kdy by jejich provoz mohl Taliban opět povolit.

Vypnutí mobilních sítí v Hílmandu je ale dvojsečnou zbraní. Na mobilních telefonech jsou závislí i samotní bojovníci Talibanu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme