Tálibán v Kábulu oslavoval údajné dobytí provincie Pandžšír střelbou. Zemřelo nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí zemřelo v Kábulu při oslavné střelbě, když bojovníci Tálibánu oznámili údajné dobytí provincie Pandžšír, kde se opevnili jeho odpůrci. Ti tvrdí, že provincie nepadla, a stále se o její nadvládu vedou boje, napsala agentura Reuters. Podle katarského velvyslance v Afghánistánu se v Kábulu podařilo obnovit provoz letiště, informovala stanice Al-Džazíra.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po střelbě v Kábulu je nejméně 41 zraněných | Zdroj: Reuters

Převzetí kontroly nad severoafghánským údolím Pandžšír na úpatí masivu Hindúkuš oznámili bojovníci Tálibánu v pátek večer, píše Reuters s odvoláním na zdroje Tálibánu. Hnutí však dosud žádné oficiální prohlášení nevydalo. Podle jiného zdroje Reuters z Tálibánu boje v údolí pokračují, postup však zpomalily nášlapné miny na cestách do provinční metropole.

Hlavní tváří protitálibánského odporu se stal syn afghánské legendy. Kdo je Ahmad Masúd?

Číst článek

Zprávy z těžko přístupného údolí ohraničeného horami lze jen obtížně ověřit. Právě přírodní bariéry Pandžšíru pomohly v 90. letech bránit toto území před tehdejší vládou Tálibánu i o desetiletí dříve během sovětské okupace.

Mluvčí opozičních sil shromážděných v Pandžšíru uvedl, že síly Tálibánu dosáhly hranice mezi provincií Kápísá a Pandžšírem, útok se však podařilo odrazit. „Obranu bašty Afghánistánu nelze prorazit,“ napsal mluvčí na twitteru.

Oslavná střelba

Stoupenci radikálního islamistického hnutí po pátečním oznámení údajného vítězství stříleli v Kábulu na oslavu „do vzduchu“, uvedla afghánská rozhlasová stanice Šamšad, která informovala o 17 mrtvých a 41 zraněných. Podobné počty obětí uvádí i další stanice Tolo.

Dalších 14 lidí bylo zraněno při oslavné střelbě v provincii Nangarhár východně od Kábulu, uvedl mluvčí nemocnice v tamním správním středisku Dželálábádu.

Tálibán tvrdí, že dobyl celé území Afghánistánu, vzbouřenci to ale popírají a označují za propagandu

Číst článek

Střelbu na twitteru komentoval hlavní mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. „Vyvarujte se střílení do vzduchu a místo toho poděkujte Alláhovi. Projektily mohou zranit civilisty, proto nestřílejte, pokud to není nutné,“ napsal.

Katarský velvyslanec v Afghánistánu v sobotu uvedl, že katarským technikům se za pomocí afghánských úřadů podařilo znovu zprovoznit kábulské letiště, které tak nyní může přijímat humanitární pomoc. Brzy podle něj bude připravené i na komerční lety. Korespondent televizní stanice Al-Džazíra uvedl, že letiště již funguje pro domácí linky.

Z letiště bylo ve druhé polovině srpna evakuováno více než 120.000 cizinců a jejich afghánských spolupracovníků, kteří se rozhodli opustit Afghánistán poté, co kontrolu nad prakticky celou zemí včetně metropole převzal Tálibán. Civilní část mezinárodního letiště byla uzavřená a evakuace probíhaly z vojenské části, kterou hlídali američtí vojáci. Ti se z Afghánistánu stáhli k 31. srpnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme