Ministr zahraničí Tálibánu chce vystoupit na Valném shromáždění OSN. Žádá i o výměnu velvyslance

Tálibán žádá, aby jeho zástupce mohl vystoupit na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Generální tajemník António Guterres potvrdil, že žádost obdržel. Případné vystoupení ministra zahraničí ve vládě Tálibánu ale musí schválit devítičlenný akreditační výbor.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valné shromáždění OSN | Foto: Spencer Platt | Zdroj: Reuters

Ve výboru zasedají například Spojené státy, Rusko nebo Čína. Podle agentury Reuters se už výbor pravděpodobně nestihne sejít a vystoupení zástupce Tálibánu tak neschválí.

Biden k OSN: Spolupracujme rychle a jednotně. Čelíme pandemii, klimatické krizi a porušování lidských práv

Číst článek

Nová kábulská vláda chce taky vyměnit svého velvyslance při OSN. Má se jím stát jeden z mluvčích Tálibánu Suhajl Šahín. Tálibové v dopise pro Guterrese napsali, že stávající vyslanec už nezastupuje Afghánistán. I o výměně vyslance rozhoduje akreditační výbor.

Tálibán už se snažil jmenovat svého diplomata při OSN během své vlády v devadesátých letech. Tehdy ale výbor rozhodnutí o jmenování nového vyslance oddaloval a Afghánistán v OSN zastupoval diplomat jmenovaný předchozí vládou.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme