Taliban ovládá méně než pětinu území Afghánistánu

Vládní afghánské hnutí Taliban ztrácí moc i strategické pozice. Podle afghánského opozičního ministra vnitra Muhammada Kanúního ovládá už jen méně než 20 procent země. Severní spojenectví oznámilo, že se proti Talibanu vzbouřily čtyři provincie na východě státu. Afghánská opozice dále potvrdila, že dobyla pět dalších provincií v zemi včetně města Džalalabádu. Ten se v noci stal terčem intenzívního bombardování amerického letectva. V hlavní základně Talibanu Kandaháru se nyní úporně bojuje. Severní společenství tvrdí, že už nad převzalo Kandahárem kontrolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vstup opozice do Kábulu

vstup opozice do Kábulu | Zdroj: ČTK

Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda boje probíhají jak v centru Kandaháru, tak v jeho okolí. Zprávy o tom, kde se skrývá vedení Talibanu, Rumsfeld zatím nemá. V boji proti Talibanu a Al-Káidě je třeba dále pokračovat, dodal Rumsfeld.

Po obsazení metropole Kábulu Severní spojenectví postupně ruší dekrety Talibanu. Rumsfeld ve Washingtonu prohlásil, že vstupem spojeneckých jednotek do Kábulu není tažení proti terorismu ani zdaleka u konce. Podle ministra zahraničí afghánské opozice Abduláha Abdulláha by při vzniku nové afghánské vlády měla asistovat OSN. Do Kábulu jsou podle něho zvány všechny afghánské politické strany s výjimkou Talibanu.

Zástupce talibanského velvyslance v Pákistánu Sohail Šahín tvrdí, že Taliban po taktickém stažení z afghánské metropole Kábulu a dalších velkých měst přeskupuje síly a připravuje nový plán. "Pokud jde o Kábul, chtěli jsme zachránit životy civilistů," řekl Šahín o úterním obsazením hlavního města jednotkami Severní aliance. "Z Kábulu jsme se stáhli v zájmu ochrany jejich životů."

Bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh vyzval obyvatelstvo své země, aby se sjednotilo a svobodně rozhodlo o své budoucnosti. Záhir šáh také vyzval Spojené státy, aby ukončily bombardování země co nejdříve. Prohlášení bývalého krále by měl vysílat také afghánský rozhlas. Záhir šáh upozornil, že jeho návrh svolat naléhavé shromáždění kmenových vůdců je pouze jednou z možností, jak dosáhnout vyřešení afghánského konfliktu. Bývalý král se v prohlášení nezmínil o své vlastní úloze, kterou by měl v Afghánistánu hrát po definitivní porážce Talibanu. Záhirovi poradci v Římě ale potvrdili, že bývalý monarcha má v úmyslu vrátit se do Afghánistánu brzy.

Afgánské skupiny budou na žádost OSN o budoucnosti své země jednat ve Spojených arabských emirátech. S odvoláním na tamní televizi to oznámily agentury AFP a Reuters. Mluvčí OSN Fred Eckhard však prohlásil, že OSN o místě konání schůzky stále jedná. Zvláštní představitel OSN pro Afghánistán Lachdar Brahímí už včera prohlásil, že se generální tajemník OSN Kofi Annan chystá pozvat zástupce afghánských frakcí k jednání o příští vládě co nejdřív. Další jednání afghánských skupin se má konat tento týden v Pákistánu za účasti Spojených států a Pákistánu.

Představitel Severní aliance Júnis Kanúní v Kábulu sdělil, že aliance podporuje myšlenku vytvoření dočasné vlády, která by zemi spravovala do uspořádání všeobecných voleb. Ty by se podle něj měly konat za dva roky. "Chceme, aby dočasná vláda měla široké zastoupení, tedy aby v ní byly zastoupeny všechny etnické skupiny Afghánistánu," prohlásil Kanúní.

OSN představila svůj plán na přeměnu politické moci v Afghánistánu. Ten počítá hlavně s ustavením nové multietnické vlády, která by měla vzniknout nejpozději do dvou let. Plán, postavený na pěti etapách, zahrnuje také vytvoření bezpečnostních sil, které mají v Afghánistánu zajistit stabilitu. Tyto síly by měly být pokud možno afghánské, v případě potřeby by ale v prvním období mohly být sestaveny i z mezinárodních sil. Představitelé protitalibanské opozice už OSN vyzvali, aby zorganizovala jednání o příštím politickém uspořádání Afghánistánu.

Britská vláda zveřejnila nový dokument o vině Usámy bin Ládina a jeho organizace Al-Káida za zářijové teroristické útoky na Spojené státy. Podle britského premiéra Tonyho Blaira třiadvacetistránkový dokument prokázal, že s Al-Káidou byla spojena většina pachatelů teroristických útoků, a ne pouze tři, jak se původně předpokládalo. "Nový dokument bude přeložen do arabštiny a dalších jazyků. Tyto materiály potvrzují bez jakýchkoli pochyb vinu Usámy bin Ládina a jeho společníků. Z původní verze materiálu jsme věděli, že tři z únosců byli spojeni se sítí Al-Káida. Nyní víme, že s ní byla spojena většina pachatelů". Dokument založený na policejním vyšetřování a tajných zdrojích konstatuje, že síť Al-Káida se rozkládá v mnoha zemích, nikoli pouze v Afghánistánu.

Několika tisícům britských vojáků byla vyhlášena pohotovost. Mohli by totiž být rozmístěni v afghánských městech Mazáre Šaríf a Kábul v rámci mise pro udržení míru. Jak dále oznámilo londýnské ministerstvo obrany, budou tito vojáci moci odjet do 48 hodin, žádné konkrétní rozhodnutí o jejich nasazení zatím ale nebylo přijato. Posláním britských vojáků má podle mluvčího ministerstva být udržování míru s cílem usnadnit ustavení nové afghánské vlády pod záštitou OSN a podpora humanitárních operací.

Do Dušanbe dnes přiletěla skupina amerických specialistů, která má posoudit možnost využití tádžických vojenských letišť pro potřeby vojenských sil Spojených států při operaci v Afghánistánu. Desetičlěnný tým amerických expertů - spojaři, zástupci záchranné služby, ale také specialisté na navádění vojenských letadel - se nejvíce zajímá o tádžické vojenské letiště Kulja. Letiště vzdálené asi 200 kilometrů od Dušanbe je totiž schopné přijímat i největší vojenské stroje, ale stejně jako další dvě letecké základny je i tato ve špatném technickém stavu. Potvrdil to také tádžický prezident Rachmonov, který se na využití letišť pro americké akce v Afghánistánu dohodl s ministrem obrany Spojených států Rumsfeldem.

Vedle příletu expertů oznámily Spojené státy v Dušanbe také zvýšení potravinové pomoci Tádžikistánu a obyvatelům severních a centrálních oblastí Afghánistánu. Americká agentura pro mezinárodní rozvoj poskytne potraviny v hodnotě 120 miliónů dolarů zhruba sedmi miliónům lidí. Tádžikistán pak dostane mouku a osiva za téměř 25 miliónů dolarů.

Milan Kopp, Petr Voldán, Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme