Taliban posiluje obranu před možným americkým útokem

Afghánské vládní hnutí Taliban začalo posilovat obranu před možným americkým útokem. Jeho vůdce Muhammad Umar získal podporu islámských učenců-ulemů, pokud jde o obranu země. Saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin dnes znovu popřel, že by měl s atentáty v New Yorku a Washingtonu cokoli společného. V Afghánistánu jedná reprezentativní pákistánská delegace, která žádá na Talibanu jeho vydání. Zemi v obavách z amerického útoku opouštějí poslední cizinci a údajně i tisíce Afghánců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánská opozice, která v občanské válce bojuje proti Talibanu, se naopak rozhodla podpořit případný americký útok na vojenské tábory Usámy bin Ládina. Islámského fundamentalistu totiž podezírá z úspěšného atentátu na bývalého velitele opozičních sil Ahmada Šáha Masúda, který v sobotu zemřel na následky zranění. Podle pákistánských úřadů přesunuje Taliban vojska také k hranicím. Už v sobotu afghánské vládní hnutí pohrozilo vojenskou akcí proti kterémukoli národu, který by podpořil případný americký útok na Afghánistán.

Příliv prvních afghánských uprchlíků do sousedního Pákistánu potvrzuje i redaktor České televize Marek Vítek, který je nyní v Pešaváru nedaleko pákistánsko-afghánské hranice. Asi 50 kilometrů za hranicí leží město Džalalabád, kde je velké výcvikové středisko pro teroristy Talibanu. Podle Marka Vítka se v Pešaváru spekuluje o tom, že Usáma bin Ládin se ukrývá právě na této základně, což ještě umocňuje obavy tamních obyvatel. Předpokládá se totiž, že Američané pošlou do Afhánistánu i pozemní vojska, a ta by s největší pravděpodobností šla právě přes Pešavár.

Podle agentury RIA-Novosti už začala v Afghanistánu v souvislosti s vývojem situace mobilizace. Ruská agentura uvádí, že jsou představitelé vládního hnutí Taliban rozhodnuti povolat do boje i studenty, a uvažují také o vyslání emisarů za Afghánci žijícími v Pakistánu, aby se i oni vrátili bránit vlast proti možnému americkému útoku. Taliban prý také údajně brání masovému odchodu Afghánců ze země, protože by každý muslim měl být připraven položit za islám život. RIA-Novosti pochybuje o schopnostech Afghanistánu bránit se hrozbě leteckého bombardování, protože Taliban má k dispozici jen okolo dvaceti starých letadel sovětské výroby a prakticky nevlastní žádnou protileteckou obranu.

Rusko v neděli uvedlo do zvýšené bojové pohotovosti svoje vojska v Tádžikistánu. Tádžické ministerstvo zahraničí současně vyloučilo možnost, že by Spojené státy mohly vést útok proti základnám Talibanu z území Tádžikistánu. I když prezident Akil Akilov dříve připustil možnost, že Dušanbe případnou žádost Spojených států o uvolnění leteckých koridorů zváží, přichází z Tádžikistánu nesouhlas s takovým řešením. Dušanbe tak podle zpravodaje Českého rozhlasu v Moskvě Petra Voldána vyhovuje postoji Ruska. To ústy ministra obrany Sergeje Ivanova vyloučilo - i byť hypotetickou - možnost provedení vojenských akcí Američanů z území středoasijských států. Moskva dnes uvedla do zvýšené bojové pohotovosti příslušníky 201. divize umístěné na území Tádžikistánu. Rozhodnutí týkající se jednotek na tádžicko-afghánské hranici bylo přijato podle ministra obrany Ivanova s ohledem na vývoj situace v regionu.

Přední ruští činitelé označili za nepravděpodobné, že by se jejich země účastnila případných odvetných akcí proti organizátorům útoku na New York a na Washington. Rusko ale podpoří Spojené státy diplomaticky i politicky a do spolupráce se zapojí i ruské zpravodajské služby. Ruský prezident Vladimir Putin přirovnal úterní teroristické útoky v New Yorku a ve Washingtonu, které vyžádaly zřejmě tisíce životů, ke zločinům páchaným nacisty za druhé světové války. Řekl, že strůjce zla, kteří páchají teroristické útoky, je třeba potrestat, ale varoval zároveň před mstivou nenávistí.

Súdán prohlásil, že podporuje všechny formy boje proti terorismu. Mluvčí súdánského ministerstva zahraničí tak odpověděl na výzvu amerického prezidenta George Bushe, který s vyslovil pro vytvoření mezinárodní koalice proti terorismu. Spojené státy naznačily, že zváží i možné zapojení Íránu do mezinárodní koalice proti terorismu.

Šest lodí britského vojenského námořnictva proplulo Suezským průplavem a zamířilo na jih, kde se mají zúčastnit vojenského cvičení. Londýn oznámil, že se plavidla zúčastní do už dříve plánovaného cvičení a jejich přesun nemá žádnou spojitost s událostmi posledních dní.

Milan Kopp, Petr Voldán, Eva Ziliziová, Marika Táborská, Marek Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme