Tálibán propustil dva zajatce výměnou za radikály. Následovat by měla jednání s afghánskou vládou

Afghánský Tálibán v úterý pustil na svobodu amerického a australského profesora, které držel více než tři roky jako rukojmí. Profesoři byli vyměněni za tři vězněné radikály, jež krátce předtím propustila afghánská vláda a poslala je do Kataru, kde má Tálibán svou politickou kancelář. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na afghánskou policii a zástupce hnutí Tálibán. Výměna má otevřít cestu k rozhovorům mezi afghánskou vládou a Tálibánem.

Kábul/Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský Tálibán v úterý pustil na svobodu amerického a australského profesora, které držel více než tři roky jako rukojmí (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Australan Timothy Weeks a Američan Kevin King, které Tálibán unesl v srpnu 2016 před Americkou univerzitou v Kábulu, vyšli na svobodu v jihoafghánské provincii Zábul a byli předáni americké armádě, uvedla agentura AFP. Doposud se nevědělo, kde Tálibán zajatce drží; podle dostupných informací nebyli v dobrém zdravotním stavu.

„Uvedení dva univerzitní profesoři byli propuštěni v provincii Zábul,“ řekl AFP nejmenovaný policejní zdroj z provincie. „Opustili Zábul v amerických vrtulnících,“ dodal. Informaci podle AFP potvrdili tři velitelé Tálibánu.

Zajatci Australan Timothy Weeks a Američan Kevin King, které Tálibán propustil na svobodu po třech letech. | Zdroj: ČTK

Mezi propuštěnými radikály jsou dva vysocí představitelé hnutí Tálibán a jeden z vůdců sítě Hakkání, která je na Tálibán napojena a patří k nejobávanějším povstaleckým skupinám v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků a figuruje na americkém seznamu teroristických organizací.

Těžký osud afghánských žen. V zemi Tálibánu bojují osamocené matky o přežití

Číst článek

Osvobozený Anas Hakkání je syn zakladatele sítě Džalaluddína Hakkáního, jehož smrt byla oznámena loni. V současné době stojí v čele sítě Anasův starší bratr Siradžuddín Hakkání. Anas Hakkání byl zatčen v roce 2014 v Bahrajnu a byl předán vládě v Afghánistánu, kde byl později odsouzen k trestu smrti.

Výměnu avizoval před týdnem afghánský prezident Ašraf Ghaní. Zástupci Tálibánu zatím odmítali přímé rozhovory s Kábulem a vyjednávali o podmínkách ukončení afghánského konfliktu jenom s představiteli USA. Washington ale po zářijovém útoku, při němž zahynul americký voják, mírové rozhovory zrušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme