Taliban se dohodl na propuštění jihokorejských rukojmích

Taliban souhlasí s propuštěním zadržovaných Jihokorejců. Výsledky vyjednávání mezi zástupci jihokorejské vlády a afghánského radikálního hnutí zveřejnila arabská televize Al-Džazíra a potvrdil je i jihokorejský prezidentský úřad. Taliban zadržuje 19 křesťanských misionářů už 41 dní. Původně jich vzbouřenci unesli 23, dva muže ale zavraždili a dvě nemocné ženy propustili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie unesených Jihokorejců | Zdroj: ČTK

Čtrnáct mužů a pět žen má být propuštěno v následujících několika dnech. Detaily, jak a kdy se dostanou na svobodu, ještě budou tématem dalších jednání. O osud jihokorejských rukojmích se zajímaly mnohé země, do vyjednávání byly zapojeny například Pákistán či Indonésie. Příbuzní unesených pak osobně apelovali i na vlády Spojených států nebo Indie.

Za osvobození rukojmích jihokorejská vláda slíbila zastavení jakýchkoli dalších náboženských, tedy křesťanských misí v Afghánistánu, a stažení příslušníků jihokorejské armády, a to do konce letošního roku.

Soul ale už dříve zakázal svým občanům do Afghánistánu cestovat a odsun 200 vojenských lékařů a inženýrů je plánován dlouhodobě. Proto se spekuluje, že Soul slíbil zaplatit Talibanu výkupné.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme