Taliban se mstí za smrt bin Ládina, v Pákistánu zabil 80 lidí

Na 80 lidí zemřelo při dvojici bombových útoků nedaleko pákistánského Péšaváru. Cílem sebevražedných atentátníků bylo místní náborové centrum polovojenských jednotek pohraničníků. K útoku se podle agentury AFP přihlásilo hnutí Taliban. Má jít o odplatu za zabití vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z těžce raněných po atentátu nedaleko pákistánského Péšaváru

Jeden z těžce raněných po atentátu nedaleko pákistánského Péšaváru | Zdroj: Reuters

Rekruti tvoří největší část obětí. Nálože vybuchly ve chvíli, kdy mnozí z nich nastupovali do aut, aby odjeli domů na krátké volno po skončení výcviku. Několik desítek lidí utrpělo zranění.

Podle upřesněných informací mají oba výbuchy mají na svědomí sebevražední atentátníci, což považuje za pravděpodobné i komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pumové útoky v Pákistánu okomentoval zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o desáté

„Tuto taktiku používá pákistánský Talibán, který se k odpovědnosti za útok přihlásil, už několik let. Je to taktika vyzkoušená i v Iráku sestávající se z načasovaného útoku dvou sebevražedných atentátníků. Jeden z nich se odpálí a když se lidé seběhnou a chtějí pomáhat obětem útoku tak přijde, nebo v tomto případě přijede na motorce, další atentátník a odpálí se v tom ještě větším klubku."

Útok v oblasti Šabkadar je nejkrvavější akcí islamistů od smrti vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. Za jeho zabití slíbily radikální skupiny krvavou pomstu.

Podle mluvčího hnutí Taliban, které s Al-Káidou spolupracuje, byl dnešní atentát "prvním za bin Ládina". Pákistánskému Talibanu se připisuje odpovědnost za sérii více než 450 útoků se zhruba 4300 mrtvými za posledních tři a půl roku. Pákistánské bezpečnosti složky se obávají, že zemi teď čeká vlna podobných útoků.

K tvrzením, že dnešní útoky mají být mstou za smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida, je však Milan Slezák rezervovaný.

Já bych byl velice opatrný. Protože to je útok pákistánského Talibanu; dokonce by mě ani nepřesvědčilo, kdyby zaútočil afghánský Taliban. Přesvědčilo by mě, kdyby zaútočila Al-Káida, ale ta je podle mého soudu oslabena, alespoň pokud mluvíme o těch jejích špičkách. Mohla by to být nějaká její odnož jinde ve světě, třeba ta jemenská, která je velice aktivní,"tvrdí Slezák a vysvětluje:

"Já bych nevylučoval, že kromě toho deklarovaného cíle, to jest pomsta za Usámu bin Ládina, jde pouze o pokračování toho boje pákistánského Talibanu proti pákistánskému režimu. Protože těch mrtvých po útocích na pákistáncké cíle je hodně, stovky za poslední léta. Pákistánský Tálibán neútočí jen na vojáky nebo policisty, ale také na civilisty. Možná, že se jen hodilo svést to na pomstu za smrt Usámy bin Ládina. Možná by tak jako tak pákistánský Talibán zaútočil. Ve vedlejším okrese se totiž pákistánská armáda snaží úspěšně zasahovat proti radikálům."

„Ale pákistánský Taliban vedl boj proti pákistánské vládě – a to velmi účinně – dávno předtím, než byl Usáma zabit,“ poznamenal komentátor ve Světě o desáté.

Podle jiných názorů se potvrzují dřívější varování bezpečnostních expertů, že válka proti teroru smrtí Usámy bin Ládina nekončí. Ale oproti těm původním odhadům postupují teroristé mnohem pomaleji. Ihned po zabití Usámy odhadovali, že k odvetným útokům v muslimských zemích dojde do 72 hodin. Přitom první pomsta přišla až 11 dní po té akci.

Takže očividně nejsou teroristé tak dobře organizovaní, jak si tajné služby myslí. Na druhou stranu decentralizovaná struktura teroristických sítí jim umožní fungovat ještě dlouhé roky i bez jejich vůdce.

Ondřej Himmer, Ondřej Bouda, mta, Martin Hromádka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme