Taliban: Škody na civilních objektech nesmírné

Spojené státy pokračují ve vzdušných útocích na pozice afghánského vládnoucího hnutí Taliban. Americké útoky mají za cíl zničit před blížící se zimou zásoby jednotek Talibanu. Nejtvrdší údery směřují na frontu severně od Kábulu a na oblast kolem Kandaháru. Zdroje Talibanu tvrdí, že škody na vojenských cílech jsou minimální a naopak na civilních objektech nesmírné. Bez udávání vojenských ztrát ale opět hovoří o desítkách mrtvých mezi civilisty - 52 u Kandaháru a 12 na jihu Afghánistánu ve vesnici, kterou prý Američané zaměnili za výcvikový tábor. Spojené státy uznaly, že nejméně tři bomby spadly omylem jinam. Pentagon však označil incidenty za vzácné chyby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbytky americké pumy

zbytky americké pumy | Zdroj: ČTK

Taliban se vyhne bombardování, když vydá Usámu bin Ládina. Hlavním cílem amerických odvetných akcí v Afghánistánu je podle mluvčího ministerstva zahraničí Richarda Bouchera chytit nebo zabít bin Ládina a zničit jeho síť Al-Káida. Spojené státy daly najevo, že je příliš brzy hovořit o tom, jestli bude bombardování zastaveno během ramadánu. Ten je nejvýznamnějším muslimským svátkem a začíná v polovině listopadu. Součástí útoků na frontovou linii Talibanu je podle vysoce postaveného představitele Pentagonu snaha odříznout Taliban od přísunu pohonných hmot, potravin, munice a dalších nezbytných zásob, píše dnešní list The New York Times. Pentagon doufá, že talibanské jednotky tak budou mít těžkosti s bojem v zimních podmínkách. Zima a sníh mohou podle Pentagonu nahrávat Američanům, kteří používají pro nálety nejmodernější termální bomby s teplotními senzory, které v chladnu snadněji zaměří talibanské jednotky.

Při bombardování Kábulu by zasažen dům, ve kterém bylo ubytováno 22 pákistánských islamistů. Smrt svých členů, stoupenců Usámy bin Ládina, potvrdila dnes pákistánská extremistická skupina Harkat al-mudžáhidín. Jde o zřejmě nejúspěšnější zásah amerického letectva proti stoupencům bin Ládina na afghánském území. Talibanský ministr školství Ámir Chán Mutakí dnes shodně s velvyslancem v Pákistánu Abdasem Salámem Zaífem tvrdil, že se Afghánci nikdy nevzdají. Zaíf dodal, že bin Ládin nebude nikdy vydán, i kdyby měl být vyvražděn celý Afghánistán. Ládin zůstává podle dnešního oznámení Afgánské islámské agentuy i po osmnácti dnech amerických útoků na Afgánistán živý a nezraněný.

Britský premiér Tony Blair prohlásil, že Usáma bin Ládin mění uvnitř Afghánistánu místa úkrytu. "My víme, že se v Afghánistánu pohybuje z místa na místo, a akce spojenců jsou nutné, protože ho tam skrývají. Nakonec ho ale dostaneme, otázkou je, kdy to bude." Premiér v rozhovoru řekl, že se již dosáhlo některých záměrů afghánské operace. Například výcvikové základny teroristů byly zničeny. Podle Blaira vláda stále zvažuje nasazení britských vojáků v Afghánistánu, avšak neuvedl podrobnosti. Premiér také vysvětlil, že přes veškeré snahy zabránit ztrátám na životech civilistů k některým ztrárám nevyhnutelně dochází. Náznak proč tomu tak je, poskytl včera zpravodaj BBC v komentáři z Afghánistánu. Zatímco letadla útočí z výšky 5000 metrů, protiletadlová děla kolem Kábulu mají dostřel jen kolem dvou kilometrů.

S americkým ministrem Rumsfeldem dnes jedná britský ministr zahraničí Jack Straw. Britská a australská komanda se údajně brzy připojí ke speciálním jednotkám amerických ozbrojených sil v blízkosti Afgánistánu.

Na pomoc afghánskému radikálnímu hnutí Taliban se chystají přijít čečenští dobrovolníci. Jak informuje náš moskevský zpravodaj Petr Voldán, je údajně už zformována první skupina bojovníků, která se vydá na pomoc vládnímu hnutí Taliban přes Azerbajdžán a Turecko. Jeden z polních velitelů čečenských bojovníků Chatáb verbuje dobrovolníky, kteří se mají postavit v Afghánistánu na stranu Talibanu a měli by tam vést menší skupiny vládního hnutí. Jak uvádí s odvoláním na své zdroje agentura ItarTass, jsou žoldáci verbováni výhradně z řad dobrovolníků a zásadně jde o Čečence. Muži ve věku více než 25 let se mají do Afghánistánu dostat přes Ádzerbajdžán a poté přes Turecko. Rodiny žoldáků dostanou od velitele Chatába měsíčně 500 dolarů. V případě smrti bojovníka mají příbuzní dostat odškodné 10 000 dolarů. Základem dobrovolnických čečenských skupin pro Afghánistán jsou prý bojovníci oddílu polního velitele Šamila Basájeva. Pomoc čečenských ozbrojenců je prý dohodnuta s afghánským vládním hnutím Taliban.

Spojené státy bombardovaly v noci na dnešek opět Kábul, jen několik hodin poté, co bylo ve Washingtonu oznámeno, že v úřadě kontrolujícím poštu pro Bílý dům byly objeveny spory antraxu. Při pěti náletech bylo na afghánské hlavní město svrženo devět pum. Afghánské vládní hnutí Taliban odpovědělo několikrát protiletadlovou palbou. Pumy padaly na talibanské milicionáře u Čarikaru a letecké základny v Baghrámu. Nálet ale údajně nenapáchal větší škody. Dvě bomby prý spadly na stranu Talibanu a dvě na stranu opoziční Severní aliance. Další pumy pak měly dopadnout do volného prostoru jižně od talibanských pozic.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Petr Voldán, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme