Taliban slibuje propuštění západních vězňů

Vedle připravovaného útoku na základny teroristů v Afghánistánu se do popředí zájmu dostává také osud osmi v Kábulu zadržovaných humanitárních pracovníků a britské novinářky. Tu obviňuje Taliban ze špionáže a další zadržené pak z šíření křesťanství v zemi. Osm cizinců čelí v islámském Afghánistánu obvinění ze šíření křesťanství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jejich právní zástupce navštívil Péšavár, kde je také zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška. Právní zástupce 8 humanitárních pracovníků Alikan teď připravuje odpověd na obžalobu afghánského soudu v Kábulu. Do afghánského hlavního města odjede se svou obhajobou v úterý. Jak Českému rozhlasu advokát řekl, věří, že soud si vezme tři až čtyři dny na rozmyšlenou a poté rozhodne o dalším osudu cizinců. Podle afghánské muslimské agentury AIP ale duchovní vůdce Talibanu Umar prohlásil že pokud Američané přestanou vyhrožovat Afghánistánu, cizince propustí. Atikan před odjezdem do Péšáváru zadržované zaměstnance humanitárních organizací navštívil a vysvětlil jim důvod svého odjezdu do Pákistánu. Potřebuje totiž konzultace vlastních právních kroků vedoucí k propuštění osob. Humanitární pracovníci z Austrálie, Německa a Spojených států jsou v Kábulu zadržováni od 5. srpna. Podle afghánských zákonů jim za to hrozí i trest smrti.

Advokát rovněž viděl ve stejném vězení britskou novinářku Yvonne Ridley, ale Taliban mu nedovolil s ní hovořit. Taliban ji nařídil propustit. Vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar tak reagoval na výzvu britské vlády k propuštění novinářky. Zpravodajku londýnského listu Sunday Express před týdnem zadržely talibanské milice za ilegální vstup do Afghánistánu. Neměla u sebe žádný cestovní doklad a Taliban se ji rozhodl vyslechnout kvůli podezření ze špionáže. Britská novinářka by měla být podle talibanského velvyslance v Pákistánu propuštěna dnes nebo zítra.

Afghánští fundamentalisté ale zároveň odsoudili americký plán na shazování potravinové pomoci hladovějícím Afgháncům a označili ho za falešné přátelské gesto, které má uklidnit protiamerické nálady v zemi.

Protiamerické nálady na území Afghánistánu neutichají. Během dneška pokračovaly demonstrace Afghánců namířené proti Spojeným státům. Klidem před bouří by se dala nazvat situace na kábulské frontě, kde pokračují přesuny techniky Talibanu i jeho opozice a ojedinělé přestřelky. Další informace nám předal spolupracovník z agentury Epicentrum Jaromír Štětina. Prezident Afghánistánu Raváhí, nejvyšší představitel Severní Aliance, dnes vyzval všechny okolní velitele Aliance, aby podporovali nově se tvořící Radu afghánské jednoty, jejíž základy byly položeny minulý týden v Římě. Podle ministerstva zahraničí Aliance začne formování nového zákonodárného orgánu v Pančírském údolí v nejbližších dnech. Tam má být upřesněna i role, jakou bude ve státě hrát bývalý afghánský král Muhamad Zahír Šáh. Umar oznámil, že 8 západních humanitárních pracovníků, kteří jsou již týdny zadržováni v Kandaháru, bude v bezpečí jen do okamžiku případného amerického útoku. Potvrdilo to dnes talibanské rádio Hlas Šaríi. Rádio Šaria také dnes oznámilo, že ministr informací Talibanu předal přes Džalalabád směrem do Pákistánu několik zadržených zahraničních novinářů, kteříse dostali na afghánské území.

V Tádžikistánu přistál první letoun Spojených států s humanitární pomocí. Z Pákistánu jsou mezi tím evakuováni ruští občané. Jak hlásí ruská agentura Interfax, přistál na letišti v Dušanbe letoun s imatrikulačními znaky Spojených států. Jednalo se o nákladní letadlo a podle ruských vojenských zdrojů v hlavním městě Tadžikitánu z něj vyložili do vozidel s označením dětského fondu OSN a mezinárodní organizace Červeného kříže humanitární pomoc. Poté měl americký letoun opustit Dušanbe severozápadním směrem. Zatím do Tádžikistánu dopravovalo humanitární pomoc určenou pro obyvatele severních oblastí Afghánistánu pouze Rusko. To také dnes evakuovalo z Páskitánu první skupinu rodinných příslušníků diplomatické mise. Letadlem IL 62 se do Moskvy z Karáčí vrátilo 43 příbuzných pracovníků ruského generálního konzulátu. Další skupina Rusů, kteří jsou z Pakistánu evakuováni z rozhodnutí prezidenta Putina kvůli zostřené situaci v regonu přiletí do Moskvy dnes odpoledne.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme