Tálibán nečekaně oznámil nové kolo mírových rozhovorů s USA, Washington čeká na pozvánku

Afghánské radikální hnutí Tálibán ve středu nečekaně ohlásilo nové kolo mírových rozhovorů se Spojenými státy. Konat se bude 18. února v pákistánském hlavní městě Islámábádu. Schůzka je podle agentury AP zřejmě výsledkem mezinárodního tlaku na Pákistán, aby využil svého vlivu na Tálibán a přivedl ho k jednacímu stolu s afghánskou vládou. Americké ministerstvo zahraničí ale oznámilo, že Washington dosud pozvánku na jednání nedostal.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu (ilustrační snímek). | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

„Ač jsme veřejné prohlášení Tálibánu zaznamenali, formální pozvánku k rozhovorům jsme dosud neobdrželi,“ oznámilo americké ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení.

Jednání v Islámábádu bude součástí mírových rozhovorů, jejichž cílem je ukončit nynější 17 let trvající válku v Afghánistánu. Schůzka o týden předchází plánovanému jednání v Kataru mezi vyjednávači Tálibánu a USA, jehož se má zúčastnit řada významných afghánských osobností. Mnohé z nich byly na začátku února přítomny na summitu v městě Moskvě věnovaném situaci v Afghánistánu.

Američané směřují k mírové dohodě s Tálibánem. Pochybnosti jsou na obou stranách, píše Economist

Číst článek

Mezinárodní tlak

Americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, stejně jako zástupci afghánské vlády, na moskevském setkání nebyl přítomen. Očekává se ale, že bude stát v čele amerického vyjednávacího týmu v Pákistánu.

Podle AP dosud neexistuje pro neplánované rozhovory dosud žádné vysvětlení. Je však skutečností, že Pákistán je pod značným mezinárodním tlakem, aby využil svého vlivu na Tálibán a dotlačil povstalce k přímým rozhovorům s afghánskou vládou. To hnutí dosud odmítá a je ochotno vést jednání pouze s Američany, neboť vládu prezidenta Ašrafa Ghaního považuje za loutku v rukou Spojených států.

Podle AP je pravděpodobné, že vedení Tálibánu momentálně sídlí v Pákistánu. Islámábád navzdory tomu opakovaně tvrdí, že jeho vliv na povstalecké síly je přeceňovaný.

Sebevražedný atentátník Tálibánu zaútočil na základnu v Afghánistánu, zemřelo přes 120 lidí

Číst článek

Návštěva prince

Nečekané rozhovory v Islámábádu přijdou na řadu chvíli po dvoudenní návštěvě saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána v Pákistánu koncem tohoto týdne. V lednu Saúdská Arábie nabídla, že bude hostit přímé rozhovory mezi Tálibánem a afghánskou vládou, povstalci to ale odmítli.

Nově složený 14členný vyjednávací tým Tálibánu se během svého jednodenního pobytu v Islámábádu setká také s pákistánským premiérem Imranem Chánem. Tématem mají být „pákistánsko-afghánské vztahy a otázky týkající se afghánských uprchlíků“, kterých v Pákistánu žije asi 1,5 milionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme