Hnutí Tálibán na Valném shromáždění OSN nevystoupí. Promluví současný afghánský velvyslanec

Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Za Afghánistán bude v pondělí hovořit dosavadní afghánský velvyslanec při OSN Ghulám Isákzáí. Podle agentury DPA to oznámil mluvčí OSN Stéphan Dujarric.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání 76. Valného shromáždění OSN v New Yorku

Zasedání 76. Valného shromáždění OSN v New Yorku | Foto: Kena Betancur | Zdroj: Reuters

Tálibán, který v srpnu po náhlém zhroucení vlády prezidenta Ašrafa Ghaního, převzal moc nad Afghánistánem v úterý oficiálně požádal OSN, aby mohl na tomto fóru zastupovat svou zemi a rovněž aby nový ministr zahraničí z řad Tálibánu mohl vystoupit na 76. zasedání Valného shromáždění OSN.

Tálibán podle svědků opět pověsil na jeřáb ve městě lidská těla. ‚Podíleli se na únosu,‘ zní vysvětlení

Číst článek

Hnutí také žádá o jmenování nového velvyslance při OSN, který by nahradil Isákzáího.

Žádost o vystoupení na Valném shromáždění OSN posuzuje devítičlenný akreditační výbor. Tento orgán, v němž v praxi rozhodují USA, Rusko, a Čína, také obecně určuje, které vedení má právo danou zemi na půdě OSN reprezentovat. Grémium se ale dosud nesešlo, obvykle zasedá v říjnu či listopadu. Ve funkci tak zůstává stávající afghánský velvyslanec.

Zahraniční uznání jako páka

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli podle agentury Reuters uvedl, že o uznání Tálibánu jako zástupce Afghánistánu v OSN se momentálně neuvažuje.

Pokud by se Tálibánu podařilo jmenovat nového vyslance při OSN, byl by to důležitý úspěch v jeho snaze získat mezinárodní uznání. Generální tajemník OSN již dříve uvedl, že touha Tálibánu získat zahraniční uznání je pro další země cestou k tomu, aby Tálibán přiměly respektovat lidská práva a mít inkluzivní vládu.

Při předchozí vládě Tálibánu v letech 1996 až 2001 se hnutí rovněž snažilo jmenovat svého diplomata při OSN. Výbor ale rozhodnutí o akreditaci nového vyslance neustále oddaloval, díky čemuž při OSN Afghánistán zastupoval diplomat jmenovaný předchozí vládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme