Taliban viní USA z používání chemických zbraní

Nálety amerických letadel na teroristické cíle v Afghánistánu se dnes soustředily především na frontovou linii Talibanu severně od Kábulu. Americká helikoptéra údajně zaútočila také na východě Afghánistánu nedaleko pákistánských hranic, ale podle zdrojů Talibanu jeho vojáci donutili Američany k ústupu. Taliban tvrdí, že už sestřelil dvě americké helikoptéry, a že americké letouny bombardovaly nemocnici v Herátu. Při útoku údajně zemřelo na sto lidí. Podle ministra obrany Donalda Rumsfelda neexistují pro toto obvinění absolutně žádné důkazy. Mluvčí Talibanu Abdul Hanan Himat také obvinil americké síly, že při svých náletech používají chemické a biologické zbraně. Pentagonu toto tvrzení rozhodně odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun AC-130

letoun AC-130 | Zdroj: ČTK

Trosky helikoptéry, které Taliban objevil v horské oblasti Baba Sáhib nedaleko Kandaháru a vydává za americké, podle mluvčí Pentagonu Victorie Clarkové Spojeným státům nepatří. Clarková popřela i tvrzení, že americké jednotky používají při útocích na Afghánistán biologické a chemické zbraně. O údajném nasazení chemických a biologických zbraní americkou armádou měli kábulskou vládu informovat lékaři v Herátu a Kandaháru. Účinky na zraněných jsou podle mluvčího Talibanu jednoznačné, otrava je jedním z nich.

Afghánské vládní hnutí však trvá na tom, že Američané se při svých náletech zaměřují na civilisty. V Islámábádu to prohlásil velvyslanec Talibanu Abdas Salám Zaíf. "Teď je jasné, že Amerika se úmyslně zaměřuje proti afghánskému lidu. Jejím cílem je potrestat afghánský národ za to, že si vybral islám. Amerika proti Afgháncům používá složité a ničivé zbraně, které zatím ještě nevyzkoušela v žádné dřívější válce".

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se proti zprávám, že americká armáda podniká nálety na afghánská města, ohradil. "V 99 procentech to prostě není pravda, většina akcí se odehrává mimo města a pokud se bombarduje uvnitř měst, útočí letadla na vojenské cíle, které byly pečlivě vybrány." Spojené státy rovněž zpochybňují tvrzení Talibanu o bombardování nemocnice v Herátu, při kterém mělo zemřít na sto civilistů. Podle Rumsfelda neexistují pro toto obvinění absolutně žádné důkazy.

Americká média hlásí, že letouny opět útočí na frontovou linii jednotek Talibanu severně od Kábulu a u Mazáre Šarífu ve snaze otevřít přístup k metropoli pro síly opoziční Severní koalice. Opoziční velitelé potvrdili výbuchy shozených bomb na silně opevněné základny Talibanu jižně od Mazáre Šarífu. Zasaženy prý byly tanky, dělostřelecká postavení a zničen byl i muniční sklad. Američané se pokoušejí o vojenský průlom v Afghánistánu před počátkem muslimského svátku ramadán a příchodem kruté zimy.

Severní aliance bojující proti Talibanu však není s dosavadní americkou vojenskou podporou spokojena. Jak zjistil v severním Afghanistánu spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina, vojska Severní aliance požadují, aby Američané zesílili letecké útoky na pozice Talibanu severně od Kábulu. "To, co nyní Američané na frontě dělají, je spíše hra na válku než válka", míní velitel aliančních jednotek na kábulské frontě.

Podle svědků při třetím náletu na frontovou linii severně od Kábulu americké vojenské letadlo omylem bombardovalo postavení afghánské opozice. Čtyři fotografové sdělili tiskové agentuře AFP, že byli na jednom z opěrných bodů opozice na frontě, když nad nimi přeletěl zřejmě americký letoun F-16. Nedaleko pozic opozice údajně dopadly nejméně dvě pumy. Bojovníci opozice, kteří provázeli fotografy, po útoku opustili svá stanoviště a telefonem chtěli Američany informovat o jejich chybě.

Americký prezident George Bush dal Ústřední zpravodajské službě volnou ruku pro operace nezbytné k dopadení Usámy bin Ládina a zničení jeho teroristické sítě Al-Káida. S odvoláním na vysokého představitele, který nechtěl být jmenován, to sdělila agentura Reuters. Američané chtějí dostat bin Ládina živého.

Pákistán znovu zcela uzavřel hranice s Afghánistánem. Přílivu uprchlíků brání pohraniční stráže i střelbou do vzduchu. Jak z Péšaváru hlásí zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Jazairiová, situace na hranicích je stále kritická. Humanitární organizace se snaží k zoufalým uprchlíkům, mezi kterými je většina žen a dětí, dopravit jídlo, vodu a provizorní přístřešky. Humanitární organizace naléhají na vládu v Islámábádu, aby uprcjlíky vpustila do země. Tomu se Pákistán brání s tím, že už nemůže vstřebat další vlny uprchlíků.

Souběžně se v Pákistánu připravuje jednání o nové koaliční afghánské vládě. Setkání různých kmenových a politických vůdců včetně umírněných zástupců Talibanu se má uskutečnit v Péšaváru ve středu.

Jemenské úřady částečně uzavřely přístav Aden, aby zabránily islámským extremistům v cestě do Afghánistánu. Podle spolupracovnice Radiožurnálu v tomto regionu Simony Hejlové se do Afghánistánu snaží dostat tisíce jemenských islámských extremistů, kteří se tam chtějí zapojit do svaté války proti Spojeným státům. Z adenského přístavu směřovaly směrem k Pákistánu stovky lodí. Jemen rovněž pozastavil vydávání pákistánských víz a zesílil kontroly na hranicích. Jemenský ministr pro náboženské záležitosti odvolal 150 náboženských vůdců podezřelých z podporování extremistických myšlenek. V Jemenu žijí tisíce takzvaných afghánských Arabů, kteří se v 80. letech zúčastnili v Afghánistánu džihádu proti sovětským vojskům. Vedle Jemenu také Saúdská Arábie varovala obyvatelstvo, aby neodjíždělo do Afghánistánu bojovat na straně Talibanu.

Pavla Jazairiová, Olga Krupauerová, Simona Hejlová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme