Musí mluvit s ženami a celý den tráví na twitteru. Někteří tálibánci si stěžují na práci ve státní správě

Džihádisté, kteří bojovali v Afghánistánu jako vojáci Tálibánu, nyní žijí v Kábulu nový a na jejich dosavadní poměry nepřirozený život. Řeší dopravní zácpy, celý den prohlížejí twitter a musí se bavit s cizími ženami. Takovou praxi popisuje server The Insider.

Tento článek je více než rok starý.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tálibánsští úředníci

Mnozí Talibánci vyměnili válku za úřednickou práci ve státní správě | Foto: Wakil Kohsar | Zdroj: Profimedia

Od stažení Spojených států z Afghánistánu a převzetí moci Tálibánem uplynuly téměř dva roky. Za tu dobu měli noví vůdci země čas obsadit všechna města a převzít veškerý průmysl. Přičemž se ale bývalí bojovníci Tálibánu začínají při práci pro státní správu Islámského emirátu Afghánistán čím dál častěji nudit.

Bez zaměstnankyň to nejde. Velké humanitární organizace pozastavily činnost v Afghánistánu

Číst článek

Podle Sabawoona Samima, nezávislého výzkumníka, vyjádřilo několik vojáků Tálibánu rozčarování z městského života. Když už nyní nejsou bojovníky džihádu, převládá u nich pocit, že se stali pouhými kolečky ve státní mašinérii. Stýská se jim po životě na venkově, po vzrušení na bojišti. Místo toho před nimi stojí výzvy „nudného“ městského života.

Bývalý 24letý odstřelovač Tálibánu a nynější policista v Kábulu Huzaifa řekl Samimu: „Dříve Tálibán neměl žádná omezení, ale teď sedíme na jednom místě, za stolem a počítačem 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.“

Nikdy nemluvili s cizí ženou

Velkou novinkou bylo pro tálibánce zjištění, že ženy jsou ve městech součástí společnosti. Huzaifa dále v rozhovoru uvedl, že on a jeho spolupracovníci se zpočátku v policejní kanceláři schovávali před ženami, které je oslovily s žádostí o pomoc, jelikož se prý nikdy v životě nebavili s cizími ženami.

Oni bojují jen o moc, já ale za svůj život, vysvětluje žena vězněná Tálibánem, proč pokračuje v protestech

Číst článek

Až vyšší orgány Tálibánu jim musely sdělit, že podle islámského práva je pro příslušníky ozbrojených sil legální se ženami mluvit, jelikož by jinak nebylo možné vykonávat práci ochránců zákona, řekl Huzaifa.

Dále si Samimu stěžoval 25letý Abdul Nafi, že se musel naučit pracovat s počítačem a přesto pro něj, jakožto výkonného ředitele ve státní správě není mnoho práce, a tak většinu času tráví na sociálních sítích. „Jsme připojeni k rychlé Wi-Fi a internetu. Mnoho mudžahedínů, včetně mě, je závislých na internetu, zejména na twitteru,“ řekl Nafi.

Samimovy rozhovory s bojovníky Tálibánu, kteří dnes zastávají pozice v afghánské státní správě, zveřejnila nezisková organizace Afghanistan Analysts Network a dále o nich informoval zpravodajský server The Insider.

Dino Dražan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme