Tálibán vydal první číslo ženského magazínu. Naučte se zacházet s granáty, radí čtenářkám

Pákistánská odnož radikálního hnutí Tálibán (TTP) v úterý vydala první číslo časopisu, který je směřován pouze ženským čtenářkám. Nepokrytě se je pokouší získat do svých řad, napsala agentura AFP.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v Afghánistánu protestuje proti Talibanu a Islámskému státu. V rou drží tabulku s nápisem „Taliban nejsou naši bratři“. | Zdroj: Profimedia

Na obálce časopisu Chaulina cesta (jež odkazuje na jednu z prvních učednic proroka Mohameda) je žena zahalená od hlavy až k patě.

Uvnitř časopisu, který je v angličtině, nabízí pákistánští Tálibánci rozhovor s manželkou svého vůdce mully Fazlulláha. Žena v něm mimo jiné prozrazuje, co soudí o manželství, jež uzavřela ve 14 letech.

Tálibán zahájil jarní ofenzivu. Slibuje trápení a zabíjení

Číst článek

"Ptám se, proč panuje tolik rozhořčení kolem sňatků, jež uzavírají nezletilí. Je třeba si uvědomit, že chlapci a dívky, kteří poté, co dospějí, zůstanou příliš dlouho sami, se mohou stát zdrojem morálního rozkladu naší společnosti," uvedla žena, jejíž jméno redaktoři časopisu neuvedli. 

"Chceme islámské ženy podnítit k tomu, aby se přidaly do řad mudžáhidů," vysvětlují talibanští redaktoři v úvodníku.

Následují "rady" směřované všem ženám, jež by chtěly vést džihád: "Organizujte u sebe doma tajné schůzky a zvěte na ně své sestry v džihádu, které chovají stejné pocity jako vy", "naučte se zacházet s jednoduchými zbraněmi" či "naučte se se zacházet s granáty".

V roce 2014 zahájila pákistánská armáda ofenzivu proti základnám skupin islamistických extremistů, jež do té doby operovaly v kmenových oblastech na severozápadě země beztrestně. V důsledku toho násilnosti v Pákistánu během posledních let opadly, napsala agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme