Tálibán při nočních útocích poškodil mezinárodní letiště v Kandaháru. Přílety a odlety jsou zrušeny

Povstalecké hnutí Tálibán v noci na neděli vypálilo nejméně tři rakety na mezinárodní letiště v Kandaháru na jihu Afghánistánu, které poškodily tamní přistávací plochu. Odpovědnost hnutí za akci potvrdil mluvčí povstalecké skupiny Zabiulláh Mudžáhid, podle nějž bylo cílem zamezit afghánské armádě v dalších leteckých útocích vůči pozicím Tálibánu. V okolí města již několik dní bojují vládní vojska a povstalci.

Kandahár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj speciálních afghánských sil poblíž Kandaháru | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

„Dvě z raket poškodily přistávací dráhu (...) a všechny odlety a přílety byly z tohoto důvodu zrušeny,“ uvedl šéf letiště v Kandaháru. Informaci agentuře AFP potvrdil úřad pro civilní letectví v Kábulu. Podle agentury Reuters zatím nejsou zprávy o obětech na životech.

„Kandahárské letiště bylo naším cílem, protože jej nepřítel využíval jako základnu pro letecké útoky proti nám,“ řekl mluvčí Tálibánu Mudžáhid.

Vláda podpořila pomoc afghánským tlumočníkům i jejich rodinám. Zahrnuje finanční podporu i azyl

Číst článek

Příslušníci Tálibánu vedou již tři měsíce rozsáhlou ofenzivu proti vládním silám na mnoha místech země. V posledních dnech přitom vážně ohrožují několik regionálních metropolí – v sobotu vstoupili do některých čtvrtí Kandaháru a Laškargáhu na jihu země i do západoafghánského Herátu.

Afghánské jednotky, jimž se příliš nedaří postup povstalců zastavit, nyní podle AFP kontrolují v podstatě jen velká města a hlavní komunikační tepny mezi nimi. Tálibán ovládl také klíčové přechody na hranicích s Pákistánem, Íránem, Turkmenistánem a Tádžikistánem.

Povstalci vyhrotili svou ofenzivu poté, co Spojené státy a Severoatlantická aliance zahájily stahování posledních vojáků z Afghánistánu. Pád Kandaháru, který byl centrem tálibánského islamistického režimu mezi lety 1996 a 2001, by byl podle AFP pro afghánské úřady pohromou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme