Tálibán zaútočil na Kábul. Při bombových útocích zemřelo nejméně 50 lidí

Kolem 50 mrtvých a několik desítek zraněných si v úterý vyžádal dvojí pumový útok poblíž sídla afghánského parlamentu v centru metropole Kábulu. K činu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Policie uvedla, že nejprve udeřil sebevražedný útočník v automobilu, a když krátce nato na místo dorazili členové bezpečnostních složek, vybuchlo další vozidlo. Panují obavy, že mezi mrtvými a zraněnými jsou zaměstnanci parlamentu, uvedla agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pumové útoky v Kábulu, Afghánitán | Zdroj: Reuters

Povstalci z řad Tálibánu uvedli, že jejich terčem byl malý autobus s příslušníky afghánské rozvědky. Počet obětí a zraněných odhadl Tálibán na 70. Bezpečnostní zdroje se na počtu mrtvých zatím neshodly. Podle agentury AP hovoří tamní ministerstvo zdravotnictví o 72 raněných.

'Lidé nechtějí dávat peníze na zabíjení dětí'. Taliban sužují finanční potíže

Číst článek

V oblasti útoku jsou také sídla ministerstev a americká univerzita. Atentát byl spáchán v odpoledních hodinách místního času, kdy se pracující vracejí domů ze zaměstnání a ulice jsou velmi rušné.

Další atentát se odehrál u rezidence guvernéra provincie Kandahár. Pravděpodobně až 12 lidí při něm přišlo o život. Zhruba stejný počet utrpěl zranění. Mezi zraněnými je i guvernér provincie a velvyslanec Spojených arabských emirátů v Afghánistánu.

Od svržení vlády Tálibánu v roce 2001 toto hnutí pokračuje v násilné činnosti, jíž v rámci bojových akcí či pumových útoků padly za oběť tisíce lidí.

V úterý zaútočil sebevražedný útočník také ve městě Lashkar Gar na jihu Afghánistánu. Při útoku zemřelo sedm lidí, nikdo se k němu zatím nepřihlásil.

Pumové útoky v Kábulu, Afghánitán | Foto: Reuters

Pumové útoky v Kábulu, Afghánitán | Foto: Reuters

Pumové útoky v Kábulu, Afghánitán | Foto: Reuters

ČTK, moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme