Taliban ztrácí kontrolu nad Afghánistánem

Jednotky afghánské opozice ovládly metropoli Kábul a postupně obsazují i další části země. Vojáci Talibanu podle očitých svědků už opustili také Kandahár na jihu země. Nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar prý uprchl do Pákistánu. Tvrdí to zástupci exilové afghánské vlády v Dušanbe. Afghánská agentura AIP naproti tomu uvádí, že Umar zůstává v Kandaháru. Protitalibanská opozice vyzvala OSN, aby do Kábulu poslala delegaci, která by asistovala při vytváření nové přechodné vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

opoziční vojáci v Kábulu

opoziční vojáci v Kábulu | Zdroj: ČTK

Představitel velvyslanectví exilové afghánské vlády v Dušanbe Muchudin Mehti tvrdí, že podle jeho zpráv vůdce Talibanu opustil své sídlo v Kandaháru a uprchl do Pákistánu. Prohlásil zároveň, že Kábul kontrolují jednotky opozice pod vedením exilového ministra obrany Muhammada Fahíma a na bezpečnost ve městě dohlíží asi 3000 policistů. Jejich oddíly byly zformovány z příslušníků opozičních sil a přívrženců Severní aliance. V samotném Kábulu prý ale regulerní jednotky opozice nejsou a jejich přítomnost ani není v plánu. Pod kontrolou přívrženců bývalého krále Záhira šáha a opozice je podle jeho slov údajně už také bašta Talibanu - město Kandahár na jihu země.

Protitalibanská opozice oznámila, že převzala kontrolu nad pěti dalšími provinciemi v zemi. Její oddíly už také měly ovládnout východoafghánský Dželálábád. Opozice uvedla, že na územích pod svou kontrolou ruší dekrety Talibanu, které například zakazují ženám pracovat a dívkám získávat vzdělání.

První vojáci afghánské opoziční Severní aliance nad ránem dorazili do centra metropole Kábulu a začali obsazovat vládní budovy. Jejich vozidla byla polepena fotografiemi velitele Ahmada šáha Masúda, který byl začátkem září při atentátu zavražděn. Podle agentury AFP u sebe měli samopaly a protitankové střely. Do hlavního města s prvními vojáky přijeli i ministři obrany a zahraničí afghánské opozice Muhammad Fahím a Abdalláh Abdalláh. Příslušníci vládního Talibanu se z města stáhli bez větších bojů.

Postup bojovníků Severního spojenectví provází podle dostupných informací vlna vraždění, rabování a únosů. Mluvčí OSN Stephanie Bunkerová uvedla, že afghánská opozice zmasakrovala krátce po dobytí města Mazáre Šaríf více než 100 mladých příslušníků Talibanu, kteří se schovávali ve škole.

Afgánské hlavní město Kábul bylo dobyto, tažení proti terorismu ale zdaleka není u konce. Ve Washingtonu to prohlásil americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Podle něj je v Kábulu i malý počet amerických vojáků. Ti mají radit vedení města a podávat zprávy americkým úřadům. Rumsfeld zároveň varoval jakékoli země před tím, aby nabízely útočiště Usámovi bin Ládinovi. Podle předsedy sboru náčelníků štábů americké armády Richarda Myerse americká letadla pronásledují ustupující jednotky Talibanu .

Podle íránské agentury IRNA, která se odvolává na nejmenovaného činitele Talibanu, jsou mulla Umar, další vůdcové vládnoucího hnutí i islámský radikál Usáma bin Ládin živí a zdraví. Jednotky Talibanu se údajně v souladu s příkazy mully Umara stáhly na jih země. Předák opozice Júnis Kanúní v íránské televizi zase prohlásil, že oddíly Talibanu jsou v rozkladu a zmatku. Vládní hnutí už prý vše ztratilo.

Kolony Talibanu tvořené automobily, nákladními vozy i tanky v noci zamířily z hlavního města na jih a západ do talibanské bašty, provincie Kandahár. Vojáci Talibanu odvezli z Kábulu také osm zadržovaných pracovníků humanitárních organizací.

Podle britského premiéra Tonyho Blaira je v Afghánistánu zapotřebí účast OSN, a to v co nejkratší době. Řekl to v reakci na informace, že oddíly Severního spojenectví vstoupily do hlavního města. Podle jeho slov je Taliban "jasně na ústupu a na některých místech v kolapsu".

Při vzniku nové afghánské vlády by měla asistovat OSN. V Kábulu to prohlásil ministr zahraničí afghánské opozice Abdulláh Abdulláh. Podle něj jsou do Kábulu zvány všechny afghánské politické strany kromě Talibanu. "Jsme v kontaktu s různými afghánskými skupinami v zahraničí a vyzvali jsme je k diskuzi o budoucí afghánské vládě. Požádali jsme také Organizaci spojených národů, aby vyslala do Kábulu své týmy, které by nám pomohly při mírovém procesu."

Velká Británie apelovala na OSN, aby nová afghánská vláda byla vytvořena co nejdříve. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová dnes v Indii také vyjádřila obavy o osud obyvatel měst obsazených opoziční aliancí s poukazem na nedobré zkušenosti z minulosti. Ty potvrzují zprávy západních novinářů z Kábulu, kde se prý už objevily známky drancování.

Afghánská opozice vstupem do metropole Kábulu porušila dohodu s bývalým králem Muhammadem Záhirem šáhem. V Římě, kde exkrál žije, to prohlásil jeho mluvčí. "Chtěli jsme, aby byl Kábul demilitarizován a aby se jeho správa stala záležitostí politického procesu", citovala mluvčího agentura Reuters. Bojovníci afghánských opozičních sil vstoupili do Kábulu navzdory americkému tlaku, aby tak nečinili.

Vstup Severní aliance do Kábulu se nelíbí ani Pákistánu. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí řekl, že Kábul by měl být do nalezení politického řešení demilitarizovaným městem pod kontrolou OSN nebo mnohonárodních jednotek schválených Radou bezpečnosti OSN. Ve stejném duchu se na tiskové konferenci v Istanbulu vyslovil i pákistánský prezident Parvíz Mušaraf.

Poslední vývoj událostí ve městě pečlivě sledují Spojené státy. Mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu Sean McCormack považuje situaci za velmi proměnlivou. I když je Taliban na ústupu, boj proti terorismu mezinárodnímu terorismu není ani zdaleka u konce. V Londýně to prohlásil britský premiér Tony Blair. "Věřím ale, že ten čas přichází. Zatím musíme pokračovat. Boj proti terorismu není bojem proti islámu, ale proti extrémismu a fanatismu, ať jde o fanatismus křesťanský, židovský, hinduistický nebo islámský."

Rusko přijímá zprávy o dobytí Kábulu opozičními vojsky pozitivně. Náměstek ministerstva zahraničí Alexandr Losjukov ale varoval, že mezinárodní společenství by se nemělo snažit dosazovat do přechodné vlády v Afghánistánu svoje lidi, protože by to mohlo vést k novému výbuchu střetů uvnitř země. Nové vedení by podle něj mělo být vytvořeno na základě vnitroafghánského kompromisu. Pokud se potvrdí zprávy o obsazení Kábulu opozičními silami, pak to otevírá šanci k zahájení procesu politického řešení situace v zemi, upozornil Losjukov. Mezitím někteří ruští vojenští představitelé prohlašují, že dobytí Kábulu nelze považovat pouze za úspěch Severního spojenectví. Je to podle nich vítězství celé protiteroristické fronty, protože Američané a Britové bombardovali talibanské pozice a další státy včetně Ruska vojensky i jinak pomáhaly opozičním silám bojovat s vládním hnutím.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme