Dodávky tanků Leopard na Ukrajinu podle Německa váznou. Na vině je často špatný stav strojů

Realizace plánu na dodávky tanků Leopard 2 Ukrajině postupuje jen pomalu. Podle agentury DPA to v úterý řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Situace podle něj v tomto ohledu „nevypadá zcela radostně“, komplikace představuje místy špatný technický stav obrněnců.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2017-06-07t211006z_7_220518-150915_ind.JPG

Realizace plánu na dodávky tanků Leopard 2 (na snímku model 2A4) Ukrajině postupuje jen pomalu | Zdroj: Reuters

Kromě příslibu Německa dodat Ukrajině napadené Ruskem 14 tanků Leopard 2A6 dosud pouze Portugalsko oznámilo, že poskytne tři tanky stejného typu. O předání dalších kusů této výrobní řady Kyjevu se podle Pistoriuse mezi spojenci v současnosti nejedná.

Norský ministr obrany Arild Gram v úterý oznámil, že severská země poskytne Kyjevu osm tanků Leopard 2. Podle DPA nyní Norsko disponuje celkem 36 tanky staršího typu 2A4. Přislíbenou dodávku 14 tanků Leopard 2A4 z Polska podle německého ministra obrany ohrožuje jejich místy špatný technický stav.

Ukrajina dostane v ‚první etapě‘ přes sto moderních tanků, jedná také o dodávkách stíhaček

Číst článek

Na otázku novináře, zda má pochopení pro země, které dříve vyvíjely značný tlak na Německo, aby tanky Ukrajině poskytlo a přestalo v tom bránit i ostatním, a nyní mají se svými dodávkami problémy, Pistorius odpověděl: „Vzhledem k tomu, že se zde pohybuji na diplomatické scéně, bych o tom pomlčel.“

Podle Pistoriuse se také stále nepodařilo vyřešit problém, jak zajistit pro tanky dostatek munice a náhradních dílů. „Spolková republika Německo to nemůže zajistit, to mohou pouze zbrojní firmy,“ uvedl.

Kancléř Olaf Scholz koncem minulého týdne vyjádřil optimismus, že cíle pro dodávku tanků Leopard 2 na Ukrajinu budou splněny. „Mám dojem, že to pokračuje,“ řekl kancléř v pátek večer po summitu Evropské unie v Bruselu. „Ale samozřejmě to nepůjde snadno,“ dodal.

Německá vláda koncem ledna vyhlásila závazek poskytnout Ukrajině tanky Leopard 2 pro dva prapory, které jsou na Ukrajině obvykle vybaveny 31 obrněnci. Německo chce v prvním kroku předat 14 tanků, další stroje mají dodat partnerské země Ukrajiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme