Německo dostalo od Polska žádost kvůli tankům Leopard 2 pro Ukrajinu. Přimlouvá se i Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg očekává od německé vlády rychlé rozhodnutí v otázce bojových tanků pro Ukrajinu. Prohlásil to po setkání s novým německým ministrem obrany Borisem Pistoriusem. Německo v posledních týdnech čelí rostoucímu tlaku, aby své tanky ukrajinské armádě poskytlo.

Varšava/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý tank Leopard 2A7

Německý tank Leopard 2A7 | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin musí podle Stoltenberga vědět, že na bojišti nezvítězí. Zároveň zdůraznil, že Ukrajinci nové bojové tanky potřebují, aby odrazili novou vlnu útoků Ruska a znovu dobyli své okupované oblasti.

Tanky Leopard samy o sobě válku Ukrajině nevyhrají. Jde o symbol, hodnotí novinář Vlach

Číst článek

Podle Pistoriuse je prověřování dostupnosti moderních tanků Leopard 2 v zásobách německé armády a zbrojního průmyslu téměř hotové. A rozhodnutí německé vlády padne velmi brzy.

Ministr zároveň zdůraznil, že Německo je po Spojených státech spolu s Velkou Británií největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině.

Polsko mezitím stupňuje tlak na Německo, aby odsouhlasilo předání tanků Leopard 2 německé výroby z Polska na Ukrajinu. Varšava již poslala do Berlína oficiální žádost, informoval v úterý polský ministr obrany Marius Blaszczak.

Německo, jehož souhlas je nutný, se zatím drží zpátky, neboť se obává z eskalace konfliktu, který loni v únoru vyvolala Moskva.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme