BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Íránský ropný tanker znovu změnil trasu. Kam pluje, není jasné

Posádka íránského tankeru Adrian Darya 1, který pět týdnů zadržoval Gibraltar kvůli podezření z porušení protisyrských sankcí Evropské unie, nepožádala Libanon o povolení zakotvit v tamním přístavu. Prohlásila to v pátek libanonská ministryně energetiky Nada Bustáníová. Reagovala na předchozí výrok tureckého ministra zahraničí, který vyvracel zprávu o tom, že tanker míří k Turecku, tvrzením, že loď pluje do Libanonu.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Adrian Darya-1 (do zadržení u Gibraltaru pojmenovaný Grace 1) | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu později v Oslu řekl, že tanker nepluje do Turecka, nýbrž do Libanonu.

Za minulých deset dní je to už třetí změna v trase tankeru, který Gibraltar propustil po pětitýdenním zadržování 18. srpna. Důvodem zadržení bylo podezření, že 2,1 milionu barelů ropy, které tanker veze, je určeno Sýrii, což je v rozporu s protisyrskými sankcemi EU.

Tanker se původně jmenoval Grace 1, před vyplutím z Gibraltaru se přejmenoval na Adrian Darya 1. Původní zprávy hovořily o tom, že tanker vyplul z Gibraltaru do přístavu v Řecku.

Íránský tanker je na cestě Středozemním mořem. USA vyzvaly Řecko, ať mu nepomáhá

Číst článek

Írán tento týden oznámil, že ropu z lodi už koupil zákazník a ten rozhodne, kam bude doručena. USA usilují o nové zadržení lodě, protože podle nich peníze z prodeje získají íránské revoluční gardy, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací.

„Ministerstvo energetiky nekupuje surovou ropu v žádné zemi a Libanon nemá ropnou rafinérii. Žádný požadavek na přijetí tankeru Adrian Darya v Libanonu jsme neobdrželi,“ řekla Bustáníová.

Také libanonský ministr financí Alí Hasan Chalíl řekl, že Libanon nemá informaci o tom, že tanker míří do Libanonu.

Agentura AP upozornila, že Iskenderun je jen necelých 200 kilometrů od ropné rafinérie v syrském pobřežním Bánijásu, kam tanker podle prvních zpráv směřoval před zadržením na Gibraltaru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme