Únosci tankeru v ománském zálivu opustili loď, Západ z konfliktů obviňuje Írán

Únosci, kteří se v úterý v Ománském zálivu dostali na palubu tankeru pro přepravu asfaltu, plavidlo opustili a loď už je mimo nebezpečí. Bez dalších podrobností to ve středu ráno oznámilo britské vojenské námořnictvo, které o incidentu s nejasným pozadím informovalo o den dříve.

Dubaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Mercer Street, spojený s izraelským miliardářem, který se stal terčem útoku bezpilotního letounu, při kterém zahynuli dva členové posádky | Foto: Rula Rouhana | Zdroj: Reuters

Agentura AP uvádí, že není jasné, kdo za pokusem o únos stál. Britská televize Sky News v úterý s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj uvedla, že se na tanker Asphalt Princess, plující pod panamskou vlajkou, nalodilo osm či devět mužů.

'Potential hijack' of oil tanker by suspected Iran-backed army is over news.sky.com/story/potentia…

08:19 – 04. 08. 2021

11 25

Britští bezpečnostní činitelé podle agentury Reuters předpokládali, že se na palubu lodi dostali íránští vojáci nebo jejich spojenci. Íránské revoluční gardy ovšem takové spekulace odmítly.

Problémy v Ománském zálivu

Incident se stal v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Západem, které má dopad i na mezinárodní lodní dopravu v regionu. Před několika dny jiný ropný tanker Mercer Street, spojený s izraelským miliardářem, u pobřeží Ománu zasáhl bezpilotní letoun, který zabil dva členy posádky tankeru.

Izrael slibuje Íránu tvrdou odplatu za útok na tanker v Arabském moři. Teherán obvinění popírá

Číst článek

Západ z tohoto útoku obvinil Írán. Vláda v Teheránu popřela, že v incidentu sehrála nějakou roli, ovšem Teherán a milice s ním spojené už v minulosti použily při útocích podobné „sebevražedné drony“.

Ománský záliv leží poblíž Hormuzského průlivu – úzkého ústí Perského zálivu, kterým putuje asi pětina veškeré ropy dopravované po moři.

Od roku 2019 se vody kolem Spojených arabských emirátů staly dějištěm série explozí a únosů lodí, převážně v oblasti emirátu Fudžajra se stejnojmennou metropolí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme