Izrael slibuje Íránu tvrdou odplatu za útok na tanker v Arabském moři. Teherán obvinění popírá

Izraelský premiér Naftali Bennett v neděli obvinil Írán z toho, že ve čtvrtek v noci zaútočil bezpilotním letounem v Arabském moři na tanker Mercer Street provozovaný společností Zodiac Maritime Izraelce Ejala Ofera. Teherán své zapojení do útoku na plavidlo popřel, informovaly světové agentury. O život při napadení lodi přišli dva členové posádky.

Jeruzalém / Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán odmítá, že by měl s útokem cokoliv společného | Foto: Quds News Network

Jednoznačně prohlašuji: Írán je tím, kdo na tuto loď zaútočil,“ uvedl izraelský ministerský předseda na týdenním zasedání vlády. V každém případě máme svůj způsob, jak předat Íránu zprávu,“ dodal. Šéf izraelské diplomacie už dříve podle agentury Reuters řekl, že incident si zasluhuje tvrdou odplatu.

Mluvčí íránské diplomacie Saíd Chatíbzádeh dnes dřívější obvinění Teheránu z útoku popřel a označil je za nepodložená. Není to poprvé, co sionistický režim okupující Jeruzalém vznáší taková prázdná obvinění vůči Íránské islámské republice. Kamkoliv se tento režim vydal, přinesl nestabilitu, teror a násilí,“ prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí na tiskové konferenci.

Útok na japonský tanker izraelského provozovatele má dvě oběti, námořníky z Rumunska a Británie

Číst článek

K útoku na tanker se nikdo nepřihlásil. Podle agentury AP nicméně Írán a jemu věrné milice už v minulosti použily takzvané sebevražedné drony.

Vlastník tankeru Mercer Street je podle dostupných informací z Japonska, plavidlo nicméně provozuje společnost Zodiac Maritime, která patří izraelskému miliardáři Ejalovi Oferovi. Tanker plul pod liberijskou vlajkou a mířil z tanzanského Dáresalámu do Fudžajry ve Spojených arabských emirátech. Podle společnosti Zodiac Maritime neměl na palubě žádný náklad. Útok se odehrál nedaleko břehů Ománu, zemřel při něm Brit a Rumun.

O povaze útoku panovaly neshody. Zodiac Maritime uvedl, že mohlo jít o pirátství. Americký činitel podle agentury AP sdělil, že k útoku byl použit sebevražedný dron. Napadení podle něj způsobilo díru ve střeše velitelského můstku. O dronech hovoří i americké námořnictvo, jehož plavidla napadenou loď eskortovala do přístavu. Agentura Reuters s odkazem na nejmenované evropské a americké zdroje, které mají zpravodajské informace, napsala, že hlavním podezřelým je Írán.

Izrael a Írán se v poslední době vzájemně obviňují z útoků na svá plavidla. Je to však první známé napadení obchodní lodě v oblasti spojované s napětím kolem Íránu, které si vyžádalo lidské životy, uvedla AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme