V Tanzanii vytvořili speciální tým, který má stopovat a zatýkat homosexuály. Lidé je mohou i udávat

Úřady v tanzanském hlavním městě Dar es Salaam přijaly už 18 tisíc udání na homosexuály. Tvrdí to starosta města Paul Makonda, který ve středu oznámil vznik speciálního útvaru na potírání homosexuality a vyzval občany, aby si jména údajných členů LGBT komunity nenechávali pro sebe.

Dar es Salaam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Tanzánie Tanzanie John Magufuli se snaží bojovat s korupcí.

Podle BBC je v Tanzanii homofobní rétorika na vzestupu od roku 2015, kdy nastoupil k moci prezident John Magufuli. | Zdroj: Youtube.com

Speciální útvar založený křesťanským starostou se skládá z policistů, právníků a lékařů. Má se zaměřit taky na prostituci a pornografii. Tým bude prohledávat sociální média s cílem vystopovat a zatknout páry osob stejného pohlaví.

Jen svazek muže a ženy. Rumuni hlasují o ústavním zákazu manželství gayů a leseb

Číst článek

„Je politováníhodné, že Tanzanie zvolila takto nebezpečný způsob, jak přistupovat k již marginalizované skupině osob,“ komentoval krok guvernéra Dar es Salaamu regionální ředitel lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) Joana Nanyuki. „Tento nápad by měl být okamžitě opuštěn, protože pouze zvýrazňuje nenávist,“ dodal.

Tanzanie praktikuje represivní sociální politiku v řadě oblastí. V srpnu zakázala reklamu na plánované rodičovství, těhotným dívkám znemožňuje přístup ke vzdělání a v uplynulých měsících uzavřela řadu center pro lidi nakažené HIV.

Podle BBC je v Tanzanii homofobní rétorika na vzestupu od roku 2015, kdy nastoupil k moci prezident John Magufuli. Jeho věrný stoupenec Makonda uvedl, že počítá s kritikou od některých zemí kvůli odsuzování homosexuality. „Raději rozhněvám tyto země, než abych si pohněval Boha,“ prohlásil.

Homosexualita je v Tanzanii trestná a hrozí za ni až 30 let vězení. Nový zákon v sousední Ugandě postihuje homosexuální styk i trestem smrti.

hvl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme